Sąd Apelacyjny uchyla zakaz Marszu Równości w Lublinie. Zgadza się z argumentami RPO
- Wolność zgromadzeń pełni fundamentalną rolę w społeczeństwach demokratycznych
- Państwo ma zapewnić bezpieczeństwo obywatelom korzystającym z tej konstytucyjnej wolności
- Niedopuszczalne jest ograniczanie tego prawa z powodu pogróżek w internecie ze strony przeciwników demonstracji
Tak Sąd Apelacyjny w Lublinie uzasadniał 12 października 2018 r. uchylenie zakazu Marszu Równości. SA powołał się na Konstytucję RP, standardy międzynarodowe i orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego.
Marsz zaplanowano na 13 października 2018 r. Prezydent miasta zakazał go 8 października z obawy na zagrożenie ze strony kontrmanifestantów. Sąd Okręgowy w Lublinie podtrzymał tę decyzję. Do SA zaskarżył ją m.in. RPO Adam Bodnar.
Adam Bodnar przyjechał do Lublina na ogłoszenie postanowienia SA. Wcześniej przedstawiał swoje stanowisko w pismach procesowych. Przypominał, że władze publiczne nie mogą pod pretekstem zagrożenia unieważniać konstytucyjnego prawa obywateli do manifestowania. Władze mają zaś obowiązek zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom zgromadzeń.
Postanowienia SA wysłuchali też organizatorzy Marszu Równości, ich pełnomocnicy, przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a także przedstawiciele prezydenta Lublina. Organizatorzy kontrdemonstracji zgłoszonej przez ONR byli reprezentowani przez prawnika.
- Cieszę się, że sąd tak mocno zwrócił uwagę na znaczenie Prawa do zgromadzeń i jego znaczenie dla praw osób najsłabszych. To ważne, że takie stanowisko zajął sąd w Lublinie, w mieście, w którym o standardy praw człowieka walczył prof. Zbigniew Hołda. To Jemu zawdzięczamy procedury pozwalające sądowi na prawomocne rozstrzygnięcie sprawy zgromadzenia przed demonstracją - komentował Adam Bodnar.
Prezydent Lublina na pewno wykona to postanowienie - zapewniła przedstawicielka władz miasta.
Sąd Apelacyjny uchylił równocześnie zakaz odbycia kontrmanifestacji. W tym przypadku sąd uzasadnił to błędami formalnymi takiej decyzji Prezydenta Lublina.
XI.613.8.2018