Spotkanie międzypokoleniowe (młodzi i seniorzy) w Jaworznie
Na spotkanie z RPO Adamem Bodnarem w Jaworznie przyszło ponad sto osób – seniorzy i uczniowie szkół.
Jaworzno włączyło się w kampanię RPO „Za starość naszą i waszą”, seniorzy działają tu aktywnie, a aktywiści starają się tu angażować do współpracy także młodzież. Działa tu Rada Seniorów i Rada Młodzieżowa.
Adam Bodnar mówił o zadaniach Rzecznika Praw Obywatelskich w dziedzinie ochrony praw człowieka zwracając przede wszystkim uwagę na to, jak ważna jest współpraca międzypokoleniowa, wspólne działania i szukanie rozwiązań. Przykładem efektu takich działań może być niedaleki (jedyny w Polsce) szpital geriatryczny w Katowicach-Szopienicach, w którym większość sprzętu rehabilitacyjnego dla seniorów ufundowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, dzieło w dużej mierze ludzi młodych (Adam Bodnar był w tym szpitalu 16 października zaczynając tu cykl spotkań regionalnych w województwie śląskim, który potrwa do 20 października).
Adam Bodnar opowiadał o doświadczeniach ze spotkań regionalnych: o tym jak znakomitą politykę senioralną prowadzą np. w Stargardzie właśnie dzięki współpracy i rozumieniu potrzeb obywateli.
RPO mówił też o sytuacji w domach pomocy społecznej, o staraniach Rzecznika, by osoby starsze mogły jak najdłużej mieszkać u siebie, zachowywać sprawność i nie być samotnymi (patrz linki do raportów i publikacji RPO pod relacją i zdjęciami).
Opowiadał o pracy RPO:
- o interwencjach w sprawach finansowych – kiedy nadaktywni czy nieuczciwi przedstawiciele handlowi namawiają klientów, zwłaszcza starszych na niekorzystne umowy. Rzecznik chce stu wspierać lokalnych rzeczników konsumenta, bo dziś nie są w stanie pomóc wszystkim potrzebującym.
- o sprawach dotyczących emerytur i rent, które trafiają do Biura Rzecznika (Rzecznik nie może zmienić decyzji emerytalnych, ale stara się zwracać uwagę władzom na problemy systemowe, np. z przeliczaniem emerytur wcześniejszych czy z dokumentowaniem stażu pracy; ostatnio dostał zgłoszenie, że wysokość emerytury zależy teraz od miesiąca, w którym wystąpiło się o świadczenie – zaalarmowana przez RPO minister rodziny i pracy obiecała korektę przepisów)
- o problemach osób chorujących na choroby neurodegeneracyjne (np. Alzheimera) oraz ich opiekunów.
Dyrektor Barbara Imiołczyk z Biura RPO, szefowa Centrum Polityki Społecznej i współprzewodnicząca Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych przy BRPO zwróciła uwagę na to, jak ważne jest patrzenie na problemy społeczne z perspektywy różnych pokoleń. Podała przykład wykluczenia komunikacyjnego, to jest sytuacji, w której człowiek nie ma dostępu do szkoły, pracy, usług publicznych, bo nie ma tam jak dojechać z mniejszej miejscowości. – Naszym zdaniem tego problemu nie da się rozwiązać bez młodych. Bo oni wiedzą, jak używać nowych, cyfrowych narzędzi. A one mogą tu pomóc.
- Na pewno w Jaworznie są też takie problemy. Trzeba je wspólnie zidentyfikować– od tego zaczyna się działanie – podkreśliła dyr. Imiołczyk.
- Widzicie Państwo, jak wiele mamy do zrobienia. Tym bardziej nie chcę stawać do potyczek na politycznym medialnym ringu. Z mediów nie dowiecie się Państwo, jak wiele pomysłów Rzecznika rząd realizuje, ile spraw ludzi udaje się razem załatwić. A to właśnie jest moja praca – mówił Adam Bodnar.
Ważne linki:
- Alfabet Rzecznika - czym się zajmuje RPO Adam Bodnar
- Relacja z konferencji (wraz z nagraniem) „Wsparcie osób żyjących z chorobą Alzheimera i ich rodzin – potrzeby i dobre praktyki” w Biurze RPO
- Link do informacji o Kongresie Praw Obywatelskuch, o którym mowa byla na spotkaniu