Problemy żołnierzy Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko. RPO pisze do MON
- Na problemy związane m.in. z zakwaterowaniem, wyposażeniem, stanem infrastruktury, a także kwestiami finansowymi i sposobem oceniania zadań służbowych zwracali uwagę żołnierze stacjonujący na Poligonie Drawskim
- RPO przekazuje wnioski z wizytacji Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko do Ministra Obrony Narodowej i prosi o zbadanie zgłaszanych przez żołnierzy problemów
- AKTUALIZACJA: W obszernej odpowiedzi MON udzieliło wyjaśnień w sprawie (całośc w załączniku)
W ostatnich dniach marca br. pracownicy Wydziału ds. Żołnierzy i Funkcjonariuszy BRPO wizytowali Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko (CSB). W trakcie wizytacji zapoznano się z przestrzeganiem praw i wolności obywatelskich, a także warunkami szkolenia i pełnienia służby żołnierzy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej (12 SDZ).
Pracownicy BRPO przeprowadzili szereg rozmów z żołnierzami i ich przełożonymi na temat problemów występujących w służbie. W rozmowach poruszono także kwestie pomocy socjalnobytowej.
Rozmówcy zwracali uwagę na następujące problemy:
- Zakwaterowanie (problem braku miejsc w internatach i mieszkań służbowych dla przenoszonych żołnierzy, konieczność dojazdu prywatnymi samochodami, problemy żołnierzy przenoszonych do CSB)
- Umundurowanie (gorsze wyposażenie żołnierzy zawodowych w porównaniu do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej)
- Odprawy mieszkaniowe (pogłoski o projektowanej likwidacji odprawy mieszkaniowej w dalszym ciągu powodują składanie raportów o zwolnienie ze służby)
- Uposażenie (skutki spłaszczenia uposażeń), dodatki (brak aktualizacji stawek za czasowe pełnienie obowiązków oraz wątpliwości dotyczące zasadności centralizacji kwestii awansów w departamencie kadr mon)
- Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa (problem pobierania uposażeń w pełnej wysokości przez żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej na zwolnieniach lekarskich mimo uznania za zdolnego do służby; lepsze warunki zakwaterowania od żołnierzy zawodowych; wprowadzanie w błąd kandydatów na żołnierzy zawodowych)
- Zwrot kosztów dojazdu dla rezerwistów (konieczność pokrywania z własnych środków kosztów dojazdu na ćwiczenia)
- Wyposażenie (braki sprzętowe oraz wiek i wyeksploatowanie sprzętu inżynieryjnego; długotrwałość i jakość wykonywanych napraw)
- Nadgodziny (krzywdzący sposób oceniania zadań służbowych, które mieszczą się w zakresie ustawy o obronie ojczyzny, zbyt szerokie kryterium realizacji zadań szczególnie istotnych dla sił zbrojnych, mnogość zadań powoduje, że żołnierze realizują je kosztem prawa do wypoczynku, pozornie określone maksymalne normy czasu pracy żołnierzy)
- Korzystanie z obiektów CSB (ograniczenia możliwości szkolenia na poligonie z uwagi na zajęcie i wykorzystywanie części obiektów przez ćwiczące wojska sojusznicze oraz stan techniczny infrastruktury przeznaczonej do ćwiczeń)
- Żołnierze sportowcy (problem sportowców na etatach żołnierzy zawodowych oddelegowanych do hal sportowych, którzy mogliby prowadzić zajęcia z wychowania fizycznego z żołnierzami)
Żołnierze pozytywnie oceniają m.in. jakość wyżywienia dla ćwiczących na poligonie, czy dodatki wypłacane żołnierzom posiadającym 15 i więcej lat służby (choć wątpliwości budzi ich niepowiązanie z zakresem odpowiedzialności na konkretnym stanowisku oraz stopniem wojskowym i zbyt rozbudowana skala ocen). Dobrze oceniają też kompleksowy systemu symulacji pola walki, choć sygnalizują problemy związane z jego wdrażaniem).
Rzecznik Praw Obywatelskich przekazuje zebrane podczas wizytacji na Poligonie Drawskim problemy żołnierzy wiceprezesowi rady ministrów ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi wraz z prośbą o ich zbadanie.
WZF.7043.168.2023
Załączniki:
- Dokument