Śmierć osoby zatrzymanej we Wrocławiu. RPO z urzędu podjął sprawę
- Ok. 30-letni mężczyzna zmarł po zatrzymaniu przez policję i przewiezieniu do szpitala we Wrocławiu
- RPO pyta komendanta wojewódzkiego policji, czy funkcjonariusze działali zgodnie z zasadami stosowania środków przymusu bezpośredniego.
- Prokuraturę prosi zaś o informacje o wstępnych ustaleniach postępowania przygotowawczego
Biuro Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich we Wrocławiu podjęło z urzędu sprawę śmierci młodego mężczyzny po interwencji policji we Wrocławiu w nocy z 14 na 15 maja 2022 r.
Jak podały media, około 30-letni mężczyzna w związku z podejrzanym zachowaniem został zatrzymany przez świadków. Wezwali oni policję.
Z opisu zdarzenia wynika, że wobec mężczyzny policjanci użyli środków przymusu bezpośredniego. Podczas interwencji doszło u niego do zatrzymania krążenia wobec czego podjęto resuscytacje. Po przywróceniu funkcji życiowych mężczyzna trafił do szpitala, gdzie tego samego dnia zmarł.
Oświadczenie dolnośląskiej policji informuje, że na ciele denata ujawniono obrażenia, ale ze wstępnych ustaleń wynika, że „nie przyczyniły się do jego śmierci".
Według relacji świadka zachowanie funkcjonariuszy wzbudziło niepokój, obecny ratownik medyczny był pytany, czy zachowanie policjantów nie zagraża życiu zatrzymanego. Zdaniem mediów, jeden z funkcjonariuszy po odjeździe karetki miał powiedzieć: "Ten człowiek przedstawiał zerową wartość dla społeczeństwa, ale módlmy się, żeby wrócił do siebie".
Dlatego Rzecznik prosi komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu nadinsp. Dariusza Wesołowskiego o informacje o stanie czynności wyjaśniających mających na celu ustalenie, czy funkcjonariusze działali zgodnie z zasadami stosowania środków przymusu bezpośredniego.
Dodatkowo pyta:
- czy funkcjonariusze biorący udział w interwencji uczestniczyli w szkoleniu zawodowym i lokalnym doskonaleniu zawodowym z zakresu stosowania środków przymusu bezpośredniego oraz postępowania z osobami w kryzysie psychicznym lub chorych psychicznie, a jeśli tak, to kiedy;
- o długość stażu pracy funkcjonariuszy, w kontekście udziału w szkoleniu aktualizującym ich wiedzę w tym zakresie.
Do Prokuratury Rejonowej Wrocław-Stare Miasto RPO zwraca się zaś o informacje o stanie postępowania przygotowawczego i jego wstępnych ustaleniach, w tym jakie czynności już wykonano.
BPW.519.16.2022