Dodatek do ogrzewania - nie dla wszystkich. Interwencja RPO u minister klimatu
- Podwyższony dodatek osłonowy przysługuje niektórym lokatorom, ale do jego uzyskania konieczna jest czynność właściciela lokalu
- Media wskazują, że większość osób zainteresowanych zwiększonym dodatkiem nie mieszka "na swoim" - a więc nie ma wpływu na spełnienie warunków świadczenia
- A są to najczęściej obywatele najubożsi i najbardziej wrażliwi na rosnące ceny
- RPO pisze w tej sprawie do minister klimatu i środowiska Anny Moskwy
Dodatek osłonowy w podwyższonej wysokości przysługuje użytkownikom niektórych rodzajów źródeł ciepła. Jeżeli takie ogrzewanie zostanie zgłoszone do ewidencji CEEB, to jego użytkownicy mogą liczyć na wyższy dodatek.
Problem w tym, że źródło ciepła do ewidencji może zgłosić jedynie właściciel lub zarządca budynku lub lokalu, natomiast dodatek osłonowy przysługuje lokatorom – a nie zawsze są to te same osoby. Przeciwnie - media wskazują, że osoby zainteresowane podwyższonym dodatkiem osłonowym to właśnie w większości najemcy lokali komunalnych.
Rzecznik zwraca również uwagę na sytuację najemców prywatnych lokali, którzy - by uzyskać podwyższony dodatek - muszą liczyć na dobrą wolę właściciela ich mieszkania.
Powstała zatem trudna do zaakceptowania sytuacja, w której uzyskanie świadczenia jest uzależnione od okoliczności, na które potrzebujące go osoby – a są to obywatele najubożsi i najbardziej wrażliwi na rosnące ceny – nie mają wpływu.
RPO prosi minister klimatu o wyjaśnienia.
IV.7215.47.2022
Załączniki:
- Dokument