Wizyta Marcina Wiącka na ziemi częstochowskiej
13 lipca 2022 r. rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek przebywał na zaproszenie senatora RP Ryszarda Majera z wizytą na ziemi częstochowskiej. Rzecznik odwiedził Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy, Hospicjum Ziemi Częstochowskiej oraz spotkał się z gminnym Forum Seniorów w Koniecpolu. Marcin Wiącek złożył również wieniec na grobie dra Janusza Kochanowskiego.
W delegacji rzecznikowi towarzyszyła dyrektorka Zespołu ds. Prezydialnych i Zrównoważonego Rozwoju Anna Grzelak.
Spotkanie na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym
Wizytę w Częstochowie Rzecznik rozpoczął od spotkania z władzami Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie - rektor UJD prof. Anną Wypych-Gawrońską i przedstawicielami Wydziału Prawa i Ekonomii.
W trakcie spotkania przedstawiciele uniwersytetu zaprezentowali dokonania uczelni. Rozmawiano również nad możliwością współpracy. Ważnym tematem dyskusji z przedstawicielami społeczności akademickiej były problemy pracowników i studentów z niepełnosprawnościami.
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie kształci na blisko 50 kierunkach kształcenia oferując studia I i II stopnia, studia jednolite magisterskie, w tym również studia inżynierskie. Dzieje uczelni sięgają 1971 roku, kiedy to powstała Wyższa Szkoła Nauczycielska zmieniona następnie w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, a w 2004 r. w Akademię im. Jana Długosza. 1 czerwca 2018 r. Akademia została przekształcona w Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie.
Wizyta w Hospicjum Ziemi Częstochowskiej
Rzecznik Praw Obywatelskich odwiedził następnie nowo otwarty oddział stacjonarnej opieki paliatywnej Hospicjum Ziemi Częstochowskiej. RPO obejrzał otwarte w zeszłym roku Centrum Opieki Paliatywnej „Palium”, gdzie miał okazję porozmawiać z podopiecznymi i pracownikami centrum o prowadzonych formach opieki oraz ich wyzwaniach i potrzebach związanych z funkcjonowaniem hospicjum.
Podziękował pracownikom za zaangażowanie w ochronę godności podopiecznych hospicjum i wrażliwość na ich potrzeby, ból i cierpienie. Przedstawił swoje działania na rzecz opieki paliatywnej i hospicyjnej. Podkreślił też jak ważne dla niego jest, aby każdemu człowiekowi, niezależnie od stanu zdrowia i statusu społecznego i miejsca zamieszkania zapewnić prawo do godnego życia – również u jego kresu.
Hospicjum prowadzone jest przez Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, które od blisko 30 lat pomaga i daje nadzieję pacjentom chorującym na postępujące, przewlekłe choroby oraz ich rodzinom. Rocznie opiekuje się około 2 tys. dorosłych osób w domach, stacjonarnym oddziale opieki paliatywnej, poradni i oddziale dziennym oraz niemal setką dzieci w hospicjum domowym.
Po zakończeniu spotkania w hospicjum odbyła się wspólna konferencja prasowa z udziałem Marcina Wiącka, rektor Anny Wypych-Gawrońskiej, senatora Ryszarda Majera i prezes hospicjum Anny Kaptacz. W wypowiedzi dla mediów Rzecznik zapowiedział, że rezultatem jego spotkania z władzami Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego będą działania podjęte przez Biuro RPO na rzecz poprawy warunków pracowników naukowych i studentów z niepełnosprawnościami we współpracy z uczelnią.
W przedmiocie opieki hospicyjnej podkreślił natomiast, że potrzebne są zmiany prawne usprawniające działalność hospicjów i umożliwiająca korzystanie z ich szerszej grupie obywateli. Wskazał w szczególności na potrzebę większego finansowania hospicjów z budżetu państwa, wzmocnienia kadr o specjalistów opieki paliatywnej, geriatrów i psychologów, a także znacznego rozszerzenia listy schorzeń uprawniających do skorzystania z opieki paliatywnej.
– Z ust pani prezes padły bardzo ważne słowa: „Hospicjum to nie śmierć, hospicjum to jest życie”. Ja również podchodzę w ten sposób do tej problematyki. Nie ma czegoś takiego jak prawo do godnej śmierci – jest prawo do godnego życia do ostatniej jego minuty – powiedział RPO nawiązując do spotkania w częstochowskim hospicjum.
Na konferencji Marcin Wiącek odpowiadał również na pytania dziennikarzy.
Spotkanie z seniorami z Koniecpola
Następnie RPO wraz z delegacją udali się do Koniecpola, gdzie odbyło się spotkanie z przedstawicielami seniorów z terenu miasta i gminy Koniecpol. W spotkaniu uczestniczyli również lokalni samorządowcy.
Rzecznik rozmawiał o lokalnych potrzebach i problemach związanych z życiem regionu oraz jego mieszkańców. Zapoznał się z miejscowymi formami integracji i wspierania środowiska senioralnego, a także skierowaną do niego ofertą kulturalną, rekreacyjną i edukacyjną. Przedstawiciele Gminnego Forum Seniorów i samorządu opowiedzieli o współpracy przy rozstrzyganiu o istotnych oczekiwaniach i potrzebach osób starszych.
RPO Marcin Wiącek złożył też wizytę na Cmentarzu Kule w Częstochowie, gdzie złożył wieniec na grobie rzecznika praw obywatelskich V kadencji w latach 2006-2010 dra Janusza Kochanowskiego.