Marcin Wiącek w Lublinie: sympozjum legislacyjne, spotkanie z marszałkiem województwa oraz aktywistami na rzecz zdrowia psychicznego
- 30 maja 2022 r. rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek był z wizytą w Lublinie
- Ochrona procedury prawodawczej jako wartości konstytucyjnej, sytuacja uchodźców na Lubelszczyźnie i jakość opieki nad zdrowiem psychicznym – to zagadnienia, którym RPO poświęcił dzień spędzony w tym mieście
- Rzecznik wygłosił wykład na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz spotkał się z przedstawicielami władz uniwersytetu, a także marszałkiem województwa i społecznikami działającymi na rzecz zdrowia psychicznego
Sympozjum legislacyjne „Procedury prawodawcze – znaczenie, zmiany i wyzwania”
Marcin Wiącek wziął udział w konferencji naukowej pod tytułem „Procedury prawodawcze – znaczenie, zmiany i wyzwania” zorganizowanej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Jako jeden z prelegentów rzecznik wygłosił wykład pt. „Procedury prawodawcze jako wartość konstytucyjna”.
RPO spotkał się również z rektorem UMCS Radosławem Dobrowolskim oraz dziekan WPiA UMCS Anną Przyborowską-Klimczak.
Spotkanie z marszałkiem województwa lubelskiego
Rzecznik praw obywatelskich udał się następnie na spotkanie z marszałkiem województwa lubelskiego Jarosławem Stawiarskim. Marcin Wiącek rozmawiał z nim o położeniu uchodźców z Ukrainy przebywających w regionie. Jarosław Stawiarski przedstawił m.in. działania związane z wprowadzeniem dla ukraińskich uchodźców programów nauki języka polskiego. Marszałek podkreślił i docenił również zaangażowanie wolontariuszy w pomoc uchodźcom na Lubelszczyźnie.
Poruszone zostało również zagadnienie ochrony zdrowia psychicznego – Marcin Wiącek poinformował marszałka o zgłaszanych mu problemach związanych z leczeniem zaburzeń psychicznych, a Jarosław Sitarski przedstawił działania znajdujące się we właściwości województwa podejmowane w tym zakresie.
Spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego
Wizyta RPO w Lublinie została zakończona spotkaniem ze Stowarzyszeniem Ochrony Zdrowia Psychicznego reprezentowanym przez prezesa stowarzyszenia Artura Kochańskiego oraz wiceprezes Elżbietę Wąsalę.
Rzecznik rozmawiał z przedstawicielami stowarzyszenia na temat stanu opieki psychiatrycznej w Polsce. Zwrócili oni uwagę RPO na systemowe problemy zgłaszane przez współpracujące organizacje i pacjentów oraz rodziny. Marcin Wiącek podkreślił, że większość zgłoszonych problemów jest mu znana i została ujawniona w BRPO na podstawie skarg obywateli i prac Komisji Ekspertów ds. Zdrowia oraz Zdrowia Psychicznego. Zapowiedział jednak, że konkretne przypadki przedstawione przez stowarzyszenie również zostaną poddane analizie i działaniom ze strony urzędu.