Sytuacja w Strefie Gazy i śmierć obywatela Polski. Wystąpienie Rzecznika do MSZ
- Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się do MSZ o podjęcie wszelkich możliwych działań na arenie międzynarodowej, mających na celu wsparcie niesienia pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej Strefy Gazy
- Prosi też min. Radosława Sikorskiego o informacje o podejmowanych i planowanych działaniach dla wyjaśnienia tragicznej śmierci obywatela Polski, który zginął 1 kwietnia 2024 r., niosąc pomoc mieszkańcom Strefy
Od początku kryzysu humanitarnego w Strefie Gazy do Rzecznika wpływały wnioski od polskich obywateli, którzy - wraz z członkami rodzin - próbowali ewakuować się do Polski. Wnioski dotyczyły bardzo często osób w stanie ciągłego zagrożenia życia i zdrowia, w tym dzieci. Wynikało z nich, że sytuacja w Strefie Gazy jest coraz gorsza - poza zagrożeniem związanym z działaniami wojennymi, brakuje żywności, zaś z uwagi na brak wody rośnie ryzyko epidemii.
Wnioski te Rzecznik przekazywał każdorazowo MSZ w celu podjęcia działań mających na celu zapewnienie ewakuacji. 7 listopada 2023 r. RPO wystąpił do Ministra o podjęcie wszelkich możliwych działań w celu ochrony zdrowia i życia Polaków przebywających w Strefie Gazy, w szczególności przez zapewnienie im żywności i wody pitnej oraz - gdy sytuacja międzynarodowa tylko na to pozwoli - o ich ewakuację. Z odpowiedzi Departamentu Konsularnego MSZ wynika, że polskie placówki konsularne podejmowały szereg działań w celu zapewnienie ewakuacji Polaków znajdujących się w Strefie Gazy.
Z głębokim smutkiem RPO przyjął informację o tragicznym wydarzeniu w Strefie Gazy z 1 kwietnia 2024 r., w którym zginęło siedmiu wolontariuszy organizacji pozarządowej World Central Kitchen, w tym 35-letni Polak. Działania podejmowane przez organizacje pozarządowe, mające na celu zapewnienie pomocy humanitarnej, w tym dostarczenie żywności, stanowią często jedyną możliwość przetrwania osób przebywających w Strefie Gazy.
W wyniku tragicznego wydarzenia z 1 kwietnia 2024 r. wiele organizacji pozarządowych zrezygnowało z niesienia pomocy dla mieszkańców Strefy Gazy, z uwagi na zagrożenie dla zdrowia i życia wolontariuszy. Jednocześnie niektóre kraje przestały finansować działania Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie - największej organizacji humanitarnej działającej w Strefie Gazy - w związku z zarzutami udziału niektórych pracowników UNRWA w atakach z 7 października 2023 r.
RPO zwraca się do Ministra o podjęcie wszelkich możliwych działań na arenie międzynarodowej mających na celu wsparcie niesienia pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej przebywającej w Strefie Gazy. Prosi też o informacje na temat podejmowanych i planowanych działań w celu wyjaśnienia tragicznej śmierci Polaka, który zginął 1 kwietnia 2024 r. niosąc pomoc potrzebującym mieszkańcom Strefy Gazy.
VII.531.18.2024
Załączniki:
- Dokument