RPO do MZ: co z zadłużeniem Instytutu Psychiatrii i Neurologii
- Zadłużenie Instytutu Psychiatrii i Neurologii przekracza 100 mln zł, placówka zaciąga pożyczki w „parabankach”
- Czy resort zdrowia przewiduje wsparcie dla Instytutu do czasu uzyskania przezeń kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego – pyta rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek ministra Adama Niedzielskiego
RPO z niepokojem zapoznał się z doniesieniami medialnymi o wciąż pogarszającej się sytuacji finansowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, którego zadłużenie przekracza 100 mln zł.
Instytut pozyskuje środki, zaciągając m.in. pożyczki w instytucjach działających poza sektorem bankowym (tzw. parabankach). Instytut nie daje bowiem gwarancji spłaty zobowiązań, wobec czego banki nie są skłonne do jego finansowania.
Z mediów wynika, że za kilka miesięcy Instytut może spodziewać się środków z kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, które powinny pozwolić na spłatę większości zadłużenia. Nadal nie rozwiązuje to jednak problemu, bo IPiN bez zaciągnięcia kolejnej pożyczki nie będzie w stanie uregulować wszystkich bieżących zobowiązań.
Rzecznik pyta ministra, czy resort przewiduje wsparcie dla Instytutu do czasu uzyskania przezeń kredytu z BGK. Dalsze zadłużanie się w parabankach może bowiem doprowadzić do sytuacji, że kredyt ten nie pokryje wszystkich zobowiązań.
Prosi też o informacje, czy MZ pracuje nad zmianą sposobu zarządzania Instytutem, zwłaszcza czy planowane jest wdrożenie programu naprawczego, aby uniknąć ponownego zadłużenia.
Od 2010 r. RPO podejmuje działania w związku z sytuacją w Instytucie, począwszy od wizytacji, poprzez korespondencję z Instytutem, MZ oraz Rzecznikiem Praw Pacjenta - w zakresie warunków, w jakich przebywają pacjenci, przestrzegania ich praw oraz koniecznych inwestycji. Mimo upływu kilkunastu lat problemy nadal pozostają nierozwiązane, a zadłużenie z ok. 56 milinów w 2014 r. wzrosło do ponad 100 mln.
V.7016.25.2023