Kolizja egzaminów dla prawników w 2023 r. Rzecznik interweniuje w MS
- Na 2023 r. w tym samym terminie zaplanowano konkurs na aplikację uzupełniającą sędziowską oraz egzamin adwokacki i radcowski
- Wyznaczenie daty testu na aplikację na pierwszy dzień egzaminów zawodowych powoduje, że chętni stracą rok lub też całkowicie utracą możliwość kształcenia w Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, gdzie wiek kandydatów jest ograniczony
- Rzecznik Praw Obywatelskich występuje do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, by rozważył zmianę terminu egzaminu na aplikację uzupełniającą sędziowską
Do Rzecznika wpłynęła skarga na kolizję terminów konkursu na aplikację uzupełniającą sędziowską z planowanymi egzaminami zawodowymi - adwokackim i radcowskim w 2023 r.
Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury ogłosił 18 listopada 2022 r., że konkurs na aplikację uzupełniającą sędziowską ma zostać przeprowadzony w formie testu sprawdzającego wiedzę 25 kwietnia 2023 r. Ministerstwo Sprawiedliwości powiadomiło zaś 9 września 2022 r., że datę egzaminów adwokackiego i radcowskiego wyznaczono na 25-28 kwietnia 2023 r.
Do konkursu na aplikację uzupełniającą sędziowską mogą przystąpić asystenci sędziego i asystenci prokuratora z co najmniej dwuletnim stażem pracy, a do egzaminu adwokackiego i radcowskiego - jeśli mają co najmniej czteroletni staż pracy. Skarżąca wskazuje, że wiele osób zatrudnionych na stanowiskach asystentów sędziego i asystentów prokuratora zamierza przystąpić i do konkursu, i do egzaminu zawodowego. Kolizja terminów pozbawia ich takiej możliwości.
Wyznaczenie daty testu na aplikację uzupełniającą sędziowską na pierwszy dzień egzaminów zawodowych powoduje, że chętni bądź stracą rok i czas konieczny do przygotowania się, bądź całkowicie stracą możliwość podjęcia kształcenia w KSSIP (gdzie nabór obwarowany jest ograniczeniami co do wieku kandydatów).
W myśl art. 17 ust. 1 ustawy z 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury „Minister Sprawiedliwości ogłasza, w drodze zarządzenia, w zależności od potrzeb kadrowych sądów i prokuratury, nabór na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską oraz aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską prowadzone w formie aplikacji uzupełniających i jednocześnie wyznacza limity przyjęć na te aplikacje. Wyznaczając limity przyjęć na aplikację prokuratorską i aplikację prokuratorską prowadzoną w formie aplikacji uzupełniającej, Minister Sprawiedliwości zasięga opinii Prokuratora Krajowego. Dyrektor Krajowej Szkoły zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej, o którym mowa w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 2176 oraz z 2021 r. poz. 1598 i 1641), zwanym dalej "Biuletynem Informacji Publicznej", a także na stronie internetowej Krajowej Szkoły, zarządzenie Ministra Sprawiedliwości, o którym mowa w ust. 1 (ust. 2)”.
Stosownie zaś do art. 78a ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze, „Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Naczelną Radą Adwokacką/ Krajową Radą Radców Prawnych zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej, nie później niż na 90 dni przed terminem egzaminu adwokackiego, ogłoszenie o egzaminie adwokackim”.
RPO Marcin Wiącek zwraca się do ministra o stanowisko oraz rozważenie zmiany terminu egzaminu na aplikację uzupełniającą sędziowską.
VII.561.19.2022