Dyskryminacja w Instytucie Historii Sztuki UJ? RPO pisze do rektora
- W przestrzeni publicznej pojawiły się sygnały o możliwym znęcaniu się psychicznym i poniżaniu studentów i doktorantów Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego przez niektórych pracowników, a także o ich seksistowskich, ksenofobicznych i homofobicznych wypowiedziach
- Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk pisze w tej sprawie do rektora uczelni prof. Jacka Popiela
RPO przekazano pismo jednego z absolwentów Instytutu Historii Sztuki UJ, w którym informuje on o przypadkach znęcania się psychicznego i poniżania studentów i doktorantów tego Instytutu przez niektórych jego pracowników, a także o ich seksistowskich, ksenofobicznych i homofobicznych wypowiedziach.
W internecie b. studenci IHS UJ pisali na temat nieprawidłowości, do jakich miało tam dochodzić w ostatnich latach.
Z doniesień medialnych wynika zaś, że studenci IHS UJ spotykali i spotykają się m. in. z przemocą słowną, w tym publicznym wyzywaniem i wyśmiewaniem, niesprawiedliwym traktowaniem czy ignorowaniem ze strony niektórych pracowników. Zachowania te miały mieć negatywny wpływ na zdrowie studentów, w tym psychiczne. Część z nich była zmuszona do skorzystania z pomocy lekarskiej.
Z informacji ze strony internetowej IHS UJ wynika, że jego władze zaproponowały organizację spotkań wszystkich zainteresowanych z dziekan Judytą Rodzińską-Nowak i przedstawicielami Samorządu Studenckiego w obecności mediatorów- pracowników Instytutu cieszących się zaufaniem studentów.
Samorząd Studentów Wydziału Historycznego UJ miał zaś przekazać władzom uczelni zebrane oentó.d studentów IHS UJ informacje na temat nieakceptowalnych zachowań niektórych pracowników. Z informacji prasowych wynika ponadto, że działania - w odpowiedzi na skargę absolwenta IHS UJ - podjął również rektor.
RPO prosi prof. Jacka Popiela o wyjaśnienia w sprawie, zwłaszcza o wskazanie, jakie działania podjął w odpowiedzi na skargę absolwenta IHS UJ i opisane doniesienia.
VII.7033.71.2022