Uchodźcy z Ukrainy mogliby zamieszkać w strefie objętej zakazem. Rzecznik pisze do Straży Granicznej
- Wobec napływu uchodźców wojennych z Ukrainy można byłoby wykorzystać dobrze rozwiniętą bazą turystyczno-noclegową na obszarze objętym zakazem pobytu przy granicy polsko-białoruskiej
- RPO Marcin Wiącek zwraca się w tej sprawie do komendanta głównego Straży Granicznej gen. Tomasza Pragi
W związku z rozporządzeniem MSWiA z 28 lutego 2022 r., w wybranych miejscowościach w strefie nadgranicznej przyległej do granicy z Białorusią wciąż obowiązują ograniczenia związane z czasowym zakazem przebywania na tym obszarze, przyjętym na podstawie znowelizowanej ustawy z 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej. Zakaz ten uniemożliwia w praktyce prowadzenie placówek hotelarskich oraz prywatnych pensjonatów i świadczenie usług noclegowych.
RPO zwraca uwagę na szczególnie problematyczny charakter tych przepisów w obecnym kontekście wzmożonego ruchu migracyjnego w związku z agresją Rosji na Ukrainę, zwłaszcza na terenach wschodniej części Polski.
Skala tego ruchu jest bez precedensu i wywołuje wiele trudności logistycznych związanych z potrzebą zapewnienia wszystkim uchodźcom tymczasowego schronienia i podstawowych potrzeb życiowych. Trudności te w praktyce w wielu miejscach przekraczają możliwości organizacyjne władz państwa.
W związku z tym wydaje się, że konieczne jest podjęcie wszelkich środków umożliwiających wsparcie wysiłków podejmowanych przez obywateli i podmioty prywatne w udzielaniu pomocy osobom migrującym do Polski.
RPO wskazuje, że tereny objęte zakazem dysponują dobrze rozwiniętą bazą turystyczno-noclegową. Z uwagi na ich położenie na trasie potencjalnego szlaku tranzytu z Ukrainy bardzo pomocne w zapewnieniu pomocy i wsparcia uchodźcom byłoby umożliwienie prowadzenia działalności przedsiębiorcom prowadzącym hotele i pensjonaty oraz prywatne pokoje gościnne.
Rzecznik prosi KG SG o rozważenie skierowania do komendantów placówek SG na obszarze objętym zakazem rekomendacji wskazujących na potrzebę wydania przez nich decyzji zezwalającej na przemieszczanie się przez osoby migrujące na wybranym obszarze w celu poszukiwania noclegu.
Uchylenie ograniczeń na całym obszaru stref zakazu może nie być uzasadnione.
W przypadku miejscowości, w których stacjonuje duża liczba jednostek SG, przebywanie na ich terenie mogłoby ponadto narazić osoby migrujące na dodatkową traumę.
VII.565.1.2022
Załączniki:
- Dokument