Nowoczesne metody przesłuchań. Rzecznik pyta o wdrażanie "Zasad Mendeza"
- ONZ-owskie tzw. Zasady Mendeza promują skuteczne, etyczne i nieprzymusowe przesłuchiwanie, skoncentrowane na zasadach domniemania niewinności i dążeniu do prawdy
- RPO apelował o ich upowszechnienie pośród funkcjonariuszy
- Teraz pyta Komendanta Głównego Policji o postępy i dalsze plany wdrożenia Zasad
Pod auspicjami ONZ opracowano wytyczne dotyczące zasad przesłuchań, tzw. Zasady Mendeza. Chodzi o uświadomienie funkcjonariuszom, że tortury, przymus psychologiczny i zmuszanie do przyznania się do winy, są nieefektywne, szkodliwe dla ustalenia prawdy i autorytetu wymiaru sprawiedliwości.
Zasady te powinny stanowić stały element szkoleniowy funkcjonariuszy i punkt odniesienia dla działań formacji. W 2021 r. Rzecznik Praw Obywatelskich apelował o ich jak najszersze upowszechnienie pośród funkcjonariuszy wszystkich szczebli.
W związku z otrzymanymi od Komendanta Głównego Policji i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji informacjami o planach wdrożenia Zasad Mendeza w programach szkoleniowych RPO uznał, że programy tych szkoleń powinny zostać uzupełnione.
W związku z tym zwraca się do komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka o informacje o postępach we wprowadzaniu tych zasad, z uwzględnieniem standardów Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT).
Marcin Wiącek pyta m.in. czy nastąpiła zmiana programów kursów i szkoleń funkcjonariuszy Policji oraz materiałów edukacyjnych, oraz czy policjanci uczestniczyli w specjalistycznych szkoleniach poświęconych nowoczesnym metodom przesłuchań, a także jakie działanie podjęto dotychczas i jakie są dalsze plany w celu praktycznego wdrożenia Zasad Mendeza.
KMP.570.9.2021
Załączniki:
- Dokument