Jak wygląda systemowe przeciwdziałanie mobbingowi i molestowaniu na uczelniach? Rzecznik pyta MKDNiS, MON i MZ
- Wciąż brakuje systemowych rozwiązań zapobiegających mobbingowi i molestowaniu na uczelniach wyższych oraz skutecznych mechanizmów reakcji
- Rzecznik Praw Obywatelskich pyta ministrów: kultury, obrony i zdrowia, co zrobili lub planują w tej sprawie
RPO od lat monitoruje kwestię zapewnienia na uczelniach odpowiednich procedur antymobbingowych i antydyskryminacyjnych. Wcześniej przedstawiał rekomendacje i sygnalizował nieprawidłowości, do jakich dochodziło w uczelniach objętych nadzorem poszczególnych ministrów.
W 2020 r. RPO pytał Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, czy planuje podjąć działania służące wdrożeniu na uczelniach wyższych standardów w tej sprawie. Przedstawiał resortowi rekomendacje; sygnalizował też nieprawidłowości, do jakich dochodziło w uczelniach objętych nadzorem ministerstwa.
Ostatnio Rzecznik podejmował działania w związku z doniesieniami o mobbingu i molestowaniu na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, a także Uniwersytecie Warszawskim.
Analiza tych spraw, a także kolejne doniesienia medialne dotyczące zachowań przemocowych na uczelniach oraz wyniki badań zleconych przez RPO wskazują na konieczność strategii przeciwdziałania zjawiskom mobbingu i dyskryminacji w środowisku akademickim, a także stworzenia systemu wsparcia dla pokrzywdzonych.
Dlatego zastępczyni RPO Hanna Machińska pisze do ministrów: Piotra Glińskiego, Mariusza Błaszczaka i Adama Niedzielskiego (miesiąc temu także i MEiN). Pyta, czy dokonali analizy funkcjonowania w uczelniach im podległych procedur mających przeciwdziałać tym zjawiskom, ich skali oraz sposobów monitorowania wraz z wynikami ewaluacji. Prosi też o wskazanie, jakie działania podjęli lub planują podjąć na ich podstawie.
XI.420.4.2018
Załączniki:
- Dokument
- Dokument
- Dokument
- Dokument
- Dokument