Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Wizytacja KMPT w Zakładzie Poprawczym w Jerzmanicach Zdroju - rozmowy z nieletnimi za pomocą komunikatora Teams.

Data
,

W dniach 14, 15 i 16 grudnia 2021 r. przedstawiciel Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur (KMPT) przeprowadził rozmowy z wychowankami i pracownikami Zakładu Poprawczego w Jerzmanicach Zdroju, za pośrednictwem komunikatora Teams. 

Celem wideo-rozmów było zbadanie sposobu traktowania nieletnich przebywających w Zakładzie, warunków ich detencji oraz przedstawienie zaleceń, którą wzmocnią ich ochronę przed ryzykiem tortur i innych form okrutnego traktowania. Dodatkowo zweryfikowano też przygotowanie placówki na zagrożenie związane z pandemią COVID-19. 

Zakład Poprawczy w Jerzmanicach Zdroju jest placówką o charakterze półotwartym, przeznaczoną dla 30 wychowanków. W czasie wideo-rozmów przebywało w nim
9 wychowanków, 2 nieletnich nie powróciło do placówki z przepustki. 

Przedstawiciel KMPT zaoferował możliwość indywidualnej rozmowy wszystkim przebywającym w placówce wychowankom. Większość z nich skorzystała z tej możliwości. Przedstawiciel KMPT odbył też wideo-rozmowy z Dyrektorem Zakładu, wychowawcami, pielęgniarką, psychologiem, terapeutką i strażnikiem. Wszystkie rozmowy miały charakter poufny i odbywały się bez udziału osób trzecich. 

Przedstawiciel KMPT nie otrzymał sygnałów o nieodpowiednim traktowaniu nieletnich przez personel oraz przemocy między wychowankami. Warunki bytowe zostały określone przez nieletnich jako dobre.

Nieletni mieli świadomość do jakich instytucji mogą zwrócić się o pomoc w przypadku nieodpowiedniego traktowania i naruszenia ich praw. Wskazywali, że na tablicach ogłoszeń znajdują się dane adresowe odpowiednich instytucji.

Nieletni mieli dostęp do telefonu i możliwość odwiedzin (odbywały się one w reżimie sanitarnym). W czasie przyjęcia do placówki nieletni byli poddawani badaniu przez pielęgniarkę i lekarza. Mieli też kontakt z psychologiem. 

Placówka jest przygotowana na zagrożenie pandemią COVID-19. Prawie wszyscy nieletni są zaszczepienia przeciwko koronawirusowi. Placówka dysponuje też środkami ochrony osobistej. 

KMPT rekomenduje zapewnienie personelowi regularnej superwizji, która pozwoli na rozładowanie napięć powstałych wskutek wykonywanych obowiązków służbowych oraz omówienie sytuacji trudnych i metod zaradczych, co może również zapobiec wypaleniu zawodowemu. 

Warto również przeszkolić pracowników z Protokołu stambulskiego, tj. oficjalnego podręcznika ONZ dotyczącego diagnozowania oraz dokumentowania przypadków tortur i innych form okrutnego traktowania. Dokument ten dostępny jest w polskiej wersji językowej i odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu i zwalczaniu tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania. Jest więc ważnym elementem zapobiegawczym, wzmacniającym również potencjał zawodowy personelu. 

Szczegółowe wnioski oraz zalecenia KMPT zostaną przedstawione w raporcie z monitoringu placówki.  

 

Załączniki:

Autor informacji: Dyrektor Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Grażyna Kalisiewicz