Spotkanie RPO w Bogatyni z prezeską stowarzyszenia Silne Kobiety Bogatyni
Stowarzyszenie działa od 2010 r. Powstało, kiedy powódź spustoszyła miasto.
W 2010 r. Bogatynia została całkowicie odcięta od świata przez powódź. Gwaltowne opady były tak wielkie, ze woda zmyła z powierzchni ziemi domy, kilka mostów oraz całe ulice. Ludzie zaczęli usuwać skutki kataklizmu, ale droga do normalności wydawała się niedosiężna. Zdewastowane były nie tylko domy, ale również miejsca pracy.
- Dziewczyny, które mają sklepy, zakłady usługowe, miały nie tylko szkody w domach, ale i straciły możliwość zarabiania (i możliwość dawania pracy innym). Nawet kredytów nie było jak spłacać. Na szczęście znaleźli się ludzie, którzy chcieli pomóc. Ale by tę pomoc przyjąć, musiałyśmy założyć stowarzyszenie. I ruszyło – opowiada prezeska Anita Szakiel-Sosnowska.
Pomoc niewykorzystana miała pójść dalej – tym, którzy bardziej potrzebują. Graniczymy tu z Niemcami i Czechami, wykorzystujemy to, szukamy sponsorów na dalsze projekty.
Stowarzyszenie propaguje i wspiera działania prowadzone na rzecz odbudowy i rozwoju środowiska kobiet Gminy Bogatynia i nie tylko …
Cele stowarzyszenia „Silne Kobiety Bogatyni”:
- integracja środowiska kobiecego,
- rozwijanie i propagowanie inicjatyw i działań sprzyjających aktywnej działalności na rzecz wzmacniania postaw przedsiębiorczych kobiet, a w szczególności działalność na rzecz usamodzielnienia się, nabycia wiary w siebie,
- pewności w poruszaniu się na rynku pracy, nabycia umiejętności w poszukiwaniu, zdobyciu i utrzymaniu pracy kobiet z różnych środowisk o zróżnicowanym statusie zawodowym i różnym wieku,
- promowanie i upowszechnianie zdrowego stylu i trybu życia,
- Inicjowanie i zachęcanie lokalnych władz do działań sprzyjających wszechstronnemu rozwojowi kobiet,
- wspieranie i propagowanie nowatorskich form w zakresie prywatnej przedsiębiorczości i działalności gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w tych działaniach,
- podnoszenie poziomu jakości życia kobiet,
- upowszechnianie i obrona praw kobiet,
- przeciwdziałania wykluczeniu i dyskryminacji kobiet, wyrównywanie szans.
-
- U nas jest jak wszędzie – mówi Anita Szakiel-Sosnowska, ludzie są przeróżni. Jedni pracują, inni nie. Dla Bogatyni żywicielką jest kopalnia, choć ostatnio nie przyjmuje nowy ludzi. Ale też można jeździć do pracy do Czech i do Niemiec. Do Zittau jest 12 km, do Czech niektórzy maja kilometr…