Uciążliwości mieszkańców Libiąża w związku z częstymi wstrząsami w kopalni "Janina". Interwencja w Urzędzie Górniczym
- Mieszkańcy Libiążą skarżą się na uciążliwości wywołane częstymi wstrząsami w kopalni "Janina"
- Ma dochodzić do pęknięć budynków, rozszczelnień instalacji czy okien. Spada też wartość gruntu
- Tąpnięcia wywołują też strach u dzieci, a mieszkańcy coraz bardziej obawiają się o swoje bezpieczeństwo
- RPO prosi Dyrektora Urzędu Górniczego o informacje w tej sprawie
W związku ze skargą mieszkańców Libiąża w woj. Małopolskim Rzecznik Praw Obywatelskich podjął sprawę uciążliwości związanych z funkcjonowaniem Zakładu Górniczego "Janina". Polegają one na drganiach i wstrząsach, następujących nawet do kilkunastu razy w ciągu dnia. Jak twierdzą skarżący, od 2019 r. nastąpiło ich znaczne nasilenie.
Na skutek tąpnięć, w domach mają pękać ściany, kominy, ma dochodzić do rozszczelnienia wentylacji i instalacji w budynkach czy wypaczenia okien i drzwi. Same domy zaś mają się odchylać od pionu. Skarżący zwracają też uwagę na spadek wartości nieruchomości spowodowany niestabilnością gruntu, zmianom krajobrazu i postępującym zniszczeniom budynków.
Ta sytuacja bardzo źle wpływa na życie codzienne mieszkańców Libiąża i ich rodzin. Wstrząsy budzą strach, szczególnie u dzieci, a wśród mieszkańców narasta też stres oraz poczucie zagrożenia nie tylko jeśli chodzi o mienie, ale też zdrowie i życie.
Ze skargi wynika, że mieszkańcy zwracali się z opisanym problemem do licznych podmiotów i instytucji, ale nie odniosło to żadnego efektu. Doniesienia skarżących znajdują potwierdzenie w licznych przekazach medialnych.
Z tych powodów Biuro RPO poprosiło dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach Romana Susa o odniesienie się do zarzutów mieszkańców Libiąża i wyjaśnienie przyczyn zwiększenia uciążliwości związanych z wydobyciem. Spytano również o działania podejmowane przez Urząd Górniczy w tej sprawie.
V.7200.9.2023