Rzecznik Praw Obywatelskich powołał Radę osób z niepełnosprawnościami
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek powołał Radę osób z niepełnosprawnościami. Tworzą ją 33 osoby, w tym 31 osób z różnymi niepełnosprawnościami z całej Polski. Jest to Rada samorzeczników, nie organizacji pozarządowych. Zadaniem Rady, oprócz funkcji doradczo-konsultacyjnej, jest wspieranie Rzecznika w monitorowaniu wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami.
W trakcie pierwszego spotkania Rady, które odbyło się 5 czerwca 2024 r. w Biurze RPO, Marcin Wiącek przypomniał, że Rzecznik Praw Obywatelskich jest organem, którego odpowiedzialność za ochronę praw osób z niepełnosprawnościami jest szczególna, gdyż jest organem odpowiedzialnym za monitorowanie wdrażania postanowień Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami.
- Naszym zadaniem i obowiązkiem jest obserwowanie otaczającej nas rzeczywistości i nieustanne apelowanie do władzy, organów państwa o odpowiednie wdrażanie postanowień Konwencji, ale i kierowanie się filozofią leżącą u podstaw Konwencji odwołującej się do godności człowieka, równych i niezbywalnych praw rodziny ludzkiej – mówił.
Przypomniał też, że jednym z podstawowych obowiązków władzy wynikających z Konwencji jest pełne włączenie osób z niepełnosprawnościami i organizacji reprezentujących ich prawa w procesy decyzyjne podejmowane na każdym szczeblu władzy publicznej.
- Od wielu lat można zaobserwować to, ze ten obowiązek nie jest realizowany – zauważył Rzecznik i wskazał, że osoby z niepełnosprawnościami nie są z odpowiednią uwagą wysłuchiwane.
- Jest to niezwykle krzywdzące i nie powinno mieć miejsca w nowoczesnym państwie demokratycznym, którego celem jest ochrona godności każdego człowieka – podkreślił.
Marcin Wiącek zwrócił uwagę, że właśnie dlatego urząd RPO od zawsze starał się być pośrednikiem między środowiskiem osób z niepełnosprawnościami a władzą. Adwokatem wzmacniającym głos tego środowiska.
- Wspólnie z współpracownikami odbywamy regularnie spotkania z przedstawicielami i przedstawicielkami środowisk osób z niepełnosprawnościami, organizacjami pozarządowymi, samorzecznikami. W naszym biurze pracują komisje ekspertów, opiniujemy projekt każdego aktu prawnego, który choćby pośrednio dotyczy praw osób z niepełnosprawnościami. Występujemy w postępowaniach sądowych, administracyjnych – tłumaczył Rzecznik i dodał, że korzysta z wszelkich kompetencji, jakie przepisy przyznają RPO po to, aby przypominać zarówno władzy jak i społeczeństwu, że niepełnosprawność jest cechą niektórych osób, taką samą jak płeć, pochodzenie narodowe, etniczne, stan zdrowia czy wiek.
- Zawsze podkreślamy, w każdym naszym wystąpieniu, że osobom z niepełnosprawnościami nie można mówić jak mają żyć, podejmować za nich decyzji. Należy ich zapytać jak chcą żyć i korzystać z dóbr współczesnego świata, jak chcą rozwijać aspiracje, czy realizować swoje marzenia – mówił Rzecznik i wskazał, że Biuro RPO kieruje się tą filozofią przystępując do każdej sprawy i realizując wszystkie zadania związane z ochroną praw osób z niepełnosprawnościami.
- Jako Rzecznik chciałbym uczynić wszystko co jest w mocy tego urzędu, aby tę rzeczywistość wprowadzić do naszego życia. Chciałbym, aby głos osób z niepełnosprawnościami był bardziej słyszalny i mocny. Dlatego zdecydowaliśmy się na zaproszenia państwa do stworzenia Rady osób z niepełnosprawnościami.
- Chciałbym, żebyśmy na forum Rady dyskutowali o tematach, które powinny wybrzmieć z tego gmachu w kierunku parlamentu, rządu, samorządów czy jakiejkolwiek innej instytucji – zaznaczył i dodał, że zamierzeniem BRPO jest konsultowanie z Radą wszystkich zagadnień podejmowanych w biurze, które dotyczą sytuacji osób z niepełnosprawnościami. - Chciałbym, żeby państwo służyli nam swoją radą kiedy będziemy apelować do władzy i oceniać jej działania, zwłaszcza w obszarze wdrożenia Konwencji – dodał.
- Każdy państwa głos znajdzie odzwierciedlenie w działalności tego urzędu. To jest moja obietnica – podkreślił Marcin Wiącek.
- Państwo dzisiaj stają się częścią naszego urzędu. Serdecznie za to dziękuję i poczytuję to jako ogromny zaszczyt – zakończył swoje wystąpienie Rzecznik.
W dalszej części spotkania uczestnicy przedstawili priorytety swoich działań Radzie i dyskutowali o inicjatywach i poszerzaniu świadomości społecznej w związku z Miesiącem Dumy Osób z Niepełnosprawnościami, który przypada w lipcu. Dokonano również wyboru przewodniczącego Rady: Bartosza Radomskiego i wiceprzewodniczących Rady: Ewę Furgał, Macieja Kowalskiego i Olgę Białokozłowicz.
Spotkanie prowadziła pełnomocniczka RPO ds. praw osób z niepełnosprawnościami Monika Wiszyńska-Rakowska.
Skład Rady osób z niepełnosprawnościami
- Jakub Gietka;
- Olga Białokozłowicz;
- Wioleta Jóźwiak;
- Łukasz Orylski;
- Anna Drabarz;
- Krzysztof Kurowski;
- Monika Serkowska;
- Anna Alicja Lisowska;
- Patrycja Polczyk;
- Malwina Łapińska;
- Tomasz Grabowski;
- Wojciech Stanios;
- Katarzyna Parzuchowska-Tercz;
- Oskar Wiśniewski;
- Agnieszka Szeliga;
- Anna Michalska;
- Maciej Kowalski;
- Grzegorz Kozłowski;
- Krzysztof Wostal;
- Monika Dubiel;
- Katarzyna Heba;
- Jacek Zadrożny;
- Andrey Tikhonov;
- Bartosz Radomski;
- Anna Rozborska;
- Natalia Cencora;
- Joanna Piotrowska;
- Ewa Furgał;
- Maciej Oksztulski;
- Maciej Ryszawy;
- Monika Dąbrowska;
- Krzysztof Czechowski;
- Anna Nowak.
O Radzie osób z niepełnosprawnościami
Głównym celem Rady jest włączenie osób z niepełnosprawnościami w monitorowanie przez Rzecznika Praw Obywatelskich wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Rada pełni funkcję opiniodawczo-doradczą w zakresie praw osób z niepełnosprawnościami i zapewnia Rzecznikowi wsparcie w realizacji zadań w zakresie monitorowania wdrażania postanowień Konwencji.
Do zadań Rady należy w szczególności:
- identyfikowanie obszarów, w których istnieje potrzeba podjęcia działań na rzecz wdrażania Konwencji;
- przedstawianie Rzecznikowi Praw Obywatelskich rekomendacji systemowych działań w obszarze praw osób z niepełnosprawnościami wynikających z Konwencji;
- opiniowanie i wspieranie działań na rzecz dostępności Biura Rzecznika Praw Obywatelskich;
- proponowanie tematów niezależnych badań, o których mowa w art. 17b pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich;
- inicjowanie akcji społecznych mających na celu:
- podniesienie świadomości społeczeństwa w sprawach dotyczących osób z niepełnosprawnościami;
- wzmacnianie poszanowania praw i godności osób z niepełnosprawnościami;
- promowanie dobrych praktyk dotyczących ochrony praw osób z niepełnosprawnościami;
- zwalczanie stereotypów, uprzedzeń i szkodliwych praktyk wobec osób z niepełnosprawnościami, w tym związanych z płcią i wiekiem, we wszystkich dziedzinach życia.