Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Rozmowy o historiach uchodźców i mądrej pomocy. Dzień Praw Cudzoziemców w Namiocie Praw Człowieka na Pol'and'Rock 2022 (Wideo)

Data:

6 sierpnia - trzeci dzień festiwalu Pol’and’Rock - to Dzień Praw Cudzoziemców, a organizowane w sobotę aktywności, zarówno w Namiocie Praw Człowieka, jak i namiocie warsztatowym ASP z udziałem BRPO, dotyczą historii osób, które w poszukiwaniu bezpieczeństwa pokonały setki lub tysiące kilometrów.

Debata „Polska gościnność przed i po 24 lutego. Czy  w Polsce zmienia się stosunek do „przyjmowania  uchodźców”?”

W namiocie ASP odbyła się przygotowana przez organizatorów festiwalu debata „Polska gościnność przed i po 24 lutego. Czy  w Polsce zmienia się stosunek do „przyjmowania  uchodźców”?”. O stosunku Polaków do uchodźców i cudzoziemców rozmawiali zastępczyni RPO Hanna Machińska, zastępca dyrektorki Zespołu Równego Traktowania w BRPO Marcin Sośniak, Piotr Stopka z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i Katarzyna Komar-Macyńska ze Związku Ukraińców w Polsce. Debatę prowadził główny koordynator ds. współpracy naukowej w Biurze RPO Maciej Grześkowiak.

Rozmówcy dyskutowali o dwóch kryzysach migracyjnych na wschodnich granicach Polski – ich różnicach i podobieństwach, oraz o podejściu polskiego społeczeństwa i władz do obu z nich. Zastanawiali się również, co sprawia, że postrzeganie położenia cudzoziemców z Białorusi i Ukrainy jest tak bardzo różne. Wreszcie próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy powitanie uchodźców z Ukrainy z otwartymi ramionami oznacza trwały zwrot w postawie Polaków wobec zjawiska migracji.

Aktywności w Namiocie Praw Człowieka

Przez cały dzień w naszym namiocie będzie można wysłuchać autentycznych historii uchodźców i zarówno z granicy z Ukrainą, jak i z Białorusią. O tych prawdziwych historiach będzie można porozmawiać  z Maciejem Grześkowiakiem i Marcinem Sośniakiem z BRPO.

Zastępczyni RPO Hanna Machińska spotka się w Namiocie Praw Człowieka z uczestnikami festiwalu, udzielając odpowiedzi na ich pytania dotyczące jej pracy w Biurze RPO.

Hanna Machińska opowie o pracy RPO przy kryzysie uchodźczym związanym z wojną w Ukrainie i kryzysie na granicy Polski i Białorusi. Przybliży działania pracowników BRPO wobec złego traktowania cudzoziemców, zwłaszcza nagminnego "wypychania" ich z polskiego terytorium przez tzw. zieloną granicę oraz umieszczania migrantów w strzeżonych ośrodkach. Wyjaśni również jak zwykli obywatele mogą reagować na kryzys i nieść pomoc osobom jej potrzebującym. 

Wideo

Zastępca dyrektorki Zespołu Równego Traktowania w BRPO Marcin Sośniak i główny koordynator ds. współpracy naukowej w Biurze RPO Maciej Grześkowiak o Dniu Praw Cudzoziemców w Namiocie Praw Człowieka (wideo)

Zastępczyni RPO Hanna Machińska o wspomnieniach z granicy polsko-ukraińskiej (wideo)

Autor informacji: Maciej Kuczyński
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Maciej Kuczyński