Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Polska powinna wzmocnić ochronę prawną przed przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami – w Biurze RPO odbyło się seminarium nt. zaleceń OBWE

Data:

Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE wydało zalecenia dotyczące polskiego Kodeksu karnego, w których wskazało na potrzebę wprowadzenia surowszych kar dla sprawców przestępstw motywowanych uprzedzeniami i zwiększenia ochrony ofiar przestępstw popełnionych ze względu na płeć, orientację seksualną, tożsamość płciową i niepełnosprawność. Stanowisko OBWE było głównym tematem seminarium zorganizowanego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie przez Koalicję Przeciwko Przestępstwom Motywowanym Uprzedzeniami. W spotkaniu uczestniczyła dr Sylwia  Spurek zastępczyni  rzecznika praw obywatelskich ds. równego traktowania.

Rekomendacje w zakresie nowelizacji przepisów dotyczących przestępstw motywowanych uprzedzeniami przedstawili Anne-Liese Chatelain i Ales Hanek z Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. Zalecili m.in. by:

  •  usystematyzować przepisy i zapewnić, aby kary za przestępstwa motywowane uprzedzeniami były surowsze od kar za te same przestępstwa popełnione bez takiej motywacji;
  •  wskazać w przepisach Kodeksu karnego, że wymierzając karę sąd powinien wziąć pod uwagę, czy motywem popełnienia przestępstwa były uprzedzenia sprawcy i w takiej sytuacji wymierzyć surowszą karę,
  •  wskazać, że przestępstwa motywowane uprzedzeniami obejmują również ataki w związku z domniemaną przynależnością ofiary do grupy chronionej lub jej związkiem z tą grupą, a także przypadki tzw. motywacji mieszanej.

W trakcie seminarium dr Sylwia Spurek podkreślała, że Rzecznik Praw Obywatelskich w ubiegłym roku skierował do Ministra Sprawiedliwości wystąpienie w sprawie konieczności zwiększenia ochrony ofiar przestępstw na tle uprzedzeń.

Natomiast Karolina Brzezińska ze Stowarzyszenia Lambda-Warszawa i Katarzyna Słubik ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej mówiły o pracy z osobami pokrzywdzonymi przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami.

Seminarium było również okazją do wymiany doświadczeń i sformułowania rekomendacji dotyczących współpracy policji, prokuratury i sądów z organizacjami pozarządowymi w zakresie zwalczania tego typu przestępstw. Uczestnicy spotkania w zespołach zastanawiali się m.in. nad usprawnieniem procesu zgłaszania przestępstw motywowanych uprzedzeniami oraz wsparciem osób pokrzywdzonych.

Załączniki:

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk