Oświadczenie Komisji Ekspertów Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur w związku ze sprawą śmierci Igora Stachowiaka
Komisja Ekspertów Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur wyraża głębokie zaniepokojenie ostatnio ujawnionymi wydarzeniami, które miały miejsce w Komisariacie Policji Wrocław Stare Miasto.
Przypominamy, że zgodnie z ratyfikowaną przez Polskę Konwencja ONZ w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania (1984) torturami określa się każde działanie polegające na umyślnym zadawaniu bólu lub cierpienia, fizycznego bądź psychicznego przez funkcjonariusza państwowego, lub z jego polecenia albo za wyraźną lub milczącą zgodą.
Zakaz stosowania tortur jest zakazem bezwzględnym i nie podlega żadnym ograniczeniom.
Ochrona przed torturami osób pozbawionych wolności jest realizowana m.in. przez środki o charakterze prewencyjnym, oparte na regularnych wizytach w miejscach zatrzymań, podejmowanych przez krajowe i międzynarodowe organy lub organizacje pozarządowe.
W obliczu ujawnionych zdarzeń przypominamy, że władze krajowe powinny szczególną uwagę przywiązywać do wniosków płynących z ich wizytacji w szczególności Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, który stale monitoruje miejsca pozbawienia wolności oraz wspierać go w podejmowanych działaniach by zapobiegać podobnym sytuacjom.
Warszawa, 1 czerwca 2017
Członkowie Komisji Ekspertów Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur:
Maria Ejchart-Dubois
adw. Katarzyna Wiśniewska
prof. Zbigniew Lasocik
prof. Grażyna Szczygieł
prof. Marek Konopczyński
Lidia Olejnik
adw. Paweł Knut
dr Joanna Żuchowska
Agnieszka Kłosowska
Aleksandra Chrzanowska
Maria Książak
dr Maria Niełaczna
Bożena Szubińska
adw. Mikołaj Pietrzak
Kama Katarasińska-Pierzgalska
dr Jerzy Foerster