Koronawirus. MRPiPS wyjaśnia, jak mogą się rejestrować osoby bezrobotne
- Urzędy pracy działają, choć musiały zostać w krótkim czasie dostosowane do aktualnej sytuacji, co nie jest łatwe, bo nie wszystkie czynności mogą być wykonane zdalnie
- Osoby bezrobotne mogą się rejestrować bez konieczności stawiennictwa - za pośrednictwem poczty lub telefonicznie
Jak napisała do RPO Marlena Maląg, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, w zakresie zgłaszanych problemów z rejestracją osób, które nie mają dostępu do internetu lub mają problemy z obsługą narzędzi elektronicznych, wskazano urzędom pracy różne możliwe do przyjęcia warianty rozwiązań, celem umożliwienia tym osobom uzyskanie statusu bezrobotnego bez konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie.
Tak więc osoba, która pragnie zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy, może przekazać niezbędne dokumenty drogą pocztową lub pozostawić je w specjalnie temu dedykowanych skrzynkach przy siedzibie urzędu.
Aby w jeszcze większym stopniu uprościć sposób rejestracji w powiatowym urzędzie pracy w nowym rozporządzeniu MRPiPS z 14 kwietnia 2020 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy, przewidziano szczególny sposób postępowania przy rejestracji jako bezrobotny albo poszukujący pracy w sytuacji epidemii COVID-19.
Rozwiązanie to będzie miało charakter czasowy, tzn. będzie stosowane tylko w okresie ograniczenia funkcjonowania powiatowych urzędów pracy w związku z epidemią COVID-19. Dodany przepis umożliwia dokonanie rejestracji telefonicznej po uprzednim przekazaniu drogą elektroniczną koniecznych danych i nie wymaga posiadania podpisu kwalifikowanego.
Ministra zwróciła się też do wojewodów, aby wydali Marszałkom/Starostom na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, 567 i 568) polecenie zapewnienia nieprzerwanej pracy Wojewódzkich Urzędów Pracy w zakresie:
- realizacji przez te instytucje instrumentów pomocy wprowadzonych przepisami ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 568),
- świadczeń wypłacanych z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych,
oraz polecenie zapewnienia nieprzerwanej pracy Powiatowych Urzędów Pracy w zakresie:
- realizacji przez te instytucje instrumentów pomocy wprowadzonych przepisami ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 568),
- rejestracji osób bezrobotnych.
III.7045.6.2020