Koronawirus. Jak państwo dba, by każde dziecko miało dostęp do edukacji. Odpowiedź MEN
- Sprzęt i kompetencje cyfrowe polska szkoła zyskała dzięki projektom unijnym, mamy też dzięki temu zasoby edukacyjne, trwa ich uzupełnianie - wyjaśnia MEN
RPO pytał Ministra Edukacji o zasady nauki zdalnej i o to, w jaki sposób państwo dba o to, by wszystkie dzieci mogły się uczyć po zamknięciu szkół. Dostawał bowiem sygnały, że nie wszyscy uczniowie mają dostęp do komputerów (często nawet jeśli mają sprzęt muszą się nim dzielić z rodzeństwem i pracującymi z domu rodzicami), nie wszędzie działa internet i nie wszyscy nauczyciele potrafią uczyć w zupełnie nowych warunkach, kiedy zadawanie prac domowych i proste egzekwowanie wiedzy się nie sprawdza.
MEN wyjaśnia, że umożliwił szkołom naukę zdalną dzięki rozporządzeniu z 20 marca, w którym ustalono zasady tej nauki (Dz. U. poz. 493). Pozwala ono m.in. modyfikować program nauczania a kuratorom każe nadzorować stopień obciążenia uczniów nauką. Po zmianie rozporządzenia z 25 marca szkoły mogą a wypożyczać uczniom bezpłatnie sprzęt komputerowy. Od 1 kwietnia samorządy zyskały zaś prawo do składania wniosków o fundusz na zakup sprzętu dla uczniów
Przygotowany został poradnik dla szkół, w którym dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie i rodzice znajdą informacje i wskazówki pomocne im w pracy i nauce. Są tak także propozycje narzędzi i materiałów wraz z odesłaniem do adresów/linków źródłowych, krótkich filmów instruktażowych (samouczków) służących przygotowaniu i prowadzeniu pracy zdalnej z uczniami. (https://epodreczniki.pl/ksztalcenie-na-odleglosc)
Działa tez zintegrowana platforma edukacyjna www.epodreczniki.pl, jest ponad sześć tysięcy materiałów edukacyjnych, przeznaczonych dla wszystkich etapów kształcenia, zarówno ogólnego jak i zawodowego (powstały one dzięki funduszom europejskim). TVP nadaje programy edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Wydawcy edukacyjni zrzeszeni w Polskiej Izbie Książki zdecydowali o udostępnieniu jak największej liczby elektronicznych wersji podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego.
Jeśli chodzi o kompetencje cyfrowe nauczycieli i uczniów, to MEN prowadził w poprzednich latach wiele projektów w ramach programów unijnych, w tym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 – wyjaśnia wiceminister Maciej Kopeć. Dodaje też, że w latach 2017 – 2019 był realizowany Rządowy projekt rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Program był adresowany do wszystkich szkół podstawowych. W ramach programu szkoły podstawowe doposażyły się w szczególności w: tablice interaktywne, projektory, głośniki, interaktywne monitory dotykowe. Łącznie w latach 2017-2019 na Program Aktywna tablica przeznaczono kwotę 163 388 044 zł z budżetu państwa dla 12 016 szkół podstawowych w kraju i za granicą.
VII.7037.45.2020