Przeciwdziałanie torturom i innym formom złego traktowania wobec osób zatrzymanych przez Policję. Kolejne szkolenie KMPT dla funkcjonariuszy garnizonu podlaskiego
25 maja 2023 r. Aleksandra Nowicka i Justyna Zarecka z Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur przeprowadziły kolejne szkolenie „Działalność KMPT i przeciwdziałanie złemu traktowaniu”. Skierowane było dla 35 funkcjonariuszy pełniących służbę w Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych (PdOZ), realizujących doprowadzenia oraz nadzorujących wskazane czynności w jednostkach Policji znajdujących się na obszarze garnizonu podlaskiego.
Prowadzące omówiły zagadnienia dotyczące definicji tortur, różnic pomiędzy torturami i innymi formami złego traktowania, a także roli i mandatu Rzecznika Praw Obywatelskich i Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur w zapobieganiu stosowania przemocy wobec osób pozbawionych wolności.
W tym kontekście uczestnicy szkolenia zapoznani zostali z działaniami podejmowanymi przez KMPT, w tym z metodyką prowadzonych wizytacji, jak również z tzw. minimalnymi gwarancjami antytorturowymi, których skuteczna realizacja przyczynia się do zmniejszenia ryzyka występowania przypadków złego traktowania osób zatrzymanych przez Policję.
Przedstawicielki KMPT zaprezentowały również przykładowe nieprawidłowości dostrzeżone w toku prowadzonych wizytacji w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych funkcjonujących w jednostkach Policji, w tym m.in. na: przypadki nadmiernego stosowania środków przymusu bezpośredniego, czy nadużywania kontroli osobistych.
Funkcjonariusze mieli możliwość czynnego wzięcia udziału w szkoleniu poprzez rozwiązywanie i analizowanie kazusów opracowanych na podstawie orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i raportów KMPT. W trakcie szkolenia wywiązała się także bardzo interesująca dyskusja dotycząca podejmowanych interwencji wobec osób z zaburzeniami psychicznymi oraz pod wpływem środków odurzających.
Szkolenie dla funkcjonariuszy garnizonu warmińsko-mazurskiego odbyło się w ramach rozpoczętej w grudniu 2018 r. kampanii społecznej „Państwo bez tortur”, której celem jest podniesienie świadomości oraz budowanie braku społecznej akceptacji dla stosowania tortur lub innych form złego traktowania. Kampania realizowana jest w ramach działalności edukacyjnej Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur.