Dostęp do imion i nazwisk kontrahentów Kancelarii Prezydenta jako informacji publicznej
Sprawa pana Karola z Warszawy:
Rzecznik Praw Obywatelskich przyłączył się do postępowania przed WSA w Warszawie w sprawie skargi pana Karola na decyzję Szefa Kancelarii Prezydenta RP o odmowie udostępnienia informacji publicznej w zakresie imion i nazwisk osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej - wykonawców umów zawartych przez Kancelarię Prezydenta RP.
Stan faktyczny:
Pan Karol złożył skargę na decyzję Szefa Kancelarii Prezydenta RP o odmowie udostępnienia informacji publicznej w zakresie imion i nazwisk osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej - wykonawców umów zawartych przez Kancelarię Prezydenta RP. Organ co prawda udostępnił rejestry umów, ale z wyłączeniem danych osobowych osób fizycznych - stron umowy.
Zespół, który prowadzi sprawę w Biurze RPO:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wyrok sądu:
w wyroku z 21 czerwca 2016 r. (sygn. II SA/Wa160/16) WSA w Warszawie uchylił zaskarżone decyzje i opowiedział się za szerokim rozumieniem pojęcia „osoby pełniącej funkcję publiczną” w celu zapewnienia transparentności działania władzy publicznej
Dlaczego sprawa jest istotna dla RPO?
Ukształtowanie orzecznictwa dotyczącego prawa do informacji publicznej określonego w art. 61 ust. 1 i ust. 2 Konstytucji, w szczególności rozumienia pojęcia osoby pełniącej funkcje publiczne, wskazanego w art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Skąd RPO wie o sprawie?
Wniosek obywatela.
Argumentyy prawne RPO
Patrz załączony dokument
Numer sprawy:
VII.6060.54.2015