Minister Sprawiedliwości o realizacji prawa dzieci do alimentów
Rzecznik Praw Obywatelskich dostał z Ministerstwa Sprawiedliwości odpowiedź na wystąpienie dotyczące zaspokajania potrzeb dzieci uprawnionych do świadczeń alimentacyjnych oraz barier w realizacji tych uprawnień.
RPO prosił o przekazanie danych statystycznych dotyczących skazanych za przestępstwo niealimentacji (art. 209 § 1 kodeksu karnego) oraz wyrażenie opinii co do skuteczności egzekwowania orzeczeń sądowych w sprawach świadczeń alimentacyjnych.
Minister Sprawiedliwości między innymi poinformował, że za uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego (art. 209 § 1 k.k) prawomocnie skazanych było
- w 2010 r. - 17 909;
- w 2011 r. - 16138;
- w 2012 r. - 12271;
- w 2013 r. - 13 911;
- w 2014 r. - 12 967 osób dorosłych
Mimo wprowadzonych zmian w prawie, nadal aktualna pozostaje potrzeba poprawy sprawności i skuteczności egzekucji, racjonalizacji systemu opłat egzekucyjnych pobieranych przez komorników sądowych oraz wzmocnienia nadzoru nad ich działalnością.
Stan egzekucji sądowej, w szczególności egzekucji świadczeń alimentacyjnych, jest wciąż niezadowalający. Jego poprawa nie wydaje się możliwa bez zmian w zakresie rozwiązań dotyczących podstaw ustrojowych funkcjonowania komorników sądowych. Nowelizacji wymagają także przepisy regulujące wysokość i zasady pobierania opłat egzekucyjnych, które należy przy tym zracjonalizować oraz rozważyć możliwość ich obniżenia.
Ponadto z odpowiedzi wynika, że w Ministerstwie Sprawiedliwości podjęta została inicjatywa powołania przez Prezesa Rady Ministrów zespołu międzyresortowego, którego zadaniem będzie wypracowanie kompleksowych rozwiązań przeciwdziałających zjawisku niealimentacji w Polsce.