Sprawa "podatku Belki". Marcin Wiącek pisze do Ministra Finansów
- Obywatele skarżą się, że „podatek Belki" negatywnie wpływa na możliwości oszczędzania i gromadzenia kapitału, zwłaszcza wobec wzrostu cen
- W ostatnich latach Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizował resortowi finansów konieczność gruntownych zmian w tej kwestii, jednak prace legislacyjne ostatecznie nie zostały sfinalizowane
- Marcin Wiącek prosi ministra finansów Andrzeja Domańskiego o stanowisko co do zasadności, a także kierunku ewentualnych zmian dotyczących „podatku Belki"
RPO zwraca uwagę na jeden z wielu nierozwiązanych problemów o charakterze generalnym w obszarze podatków - opodatkowania zysków kapitałowych.
Temat ten od dłuższego czasu jest przedmiotem skarg do BRPO. Zdaniem obywateli „podatek Belki" negatywnie wpływa na możliwości oszczędzania i gromadzenia kapitału w ramach gospodarstw domowych, zwłaszcza w czasach postępującego, istotnego wzrostu cen. Danina ta postrzegana jest przez skarżących jako swoista „kara" za oszczędzanie. Dlatego wielokrotnie zgłaszano postulaty pilnej nowelizacji obowiązującego stanu prawnego
W ostatnich latach Rzecznik systematycznie sygnalizował konieczność przeprowadzenia gruntownych zmian legislacyjnych w tym obszarze w wystąpieniach generalnych do Ministra Finansów.
W odpowiedzi otrzymał deklaracje gotowości podjęcia kroków w celu reformy „podatku Belki". Z informacji resortu wynikało, że prowadzone były analizy dotyczące wprowadzenia kwoty wolnej od podatku w opodatkowaniu dochodów z kapitałów pieniężnych. Niemniej jednak prace legislacyjne ostatecznie nie zostały sfinalizowane.
Rzecznik zwraca się do MF o stanowisko. Z uwagi na szerokie zainteresowanie obywateli tym problemem, Marcin Wiącek prosi o szczegółowe informacje odnoszące się także do planowanego harmonogramu prac legislacyjnych.
V.511.719.2022
Załączniki:
- Dokument