Wizytacja KMPT w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli.
W dniach 9-10 listopada 2021 r. przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur przeprowadzili wizytację znajdującego się w obszarze właściwości Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Lesznowoli. W prowadzonych czynnościach udział wzięła także zewnętrzna ekspertka KMPT z zakresu psychologii.
Od 7 października 2021 r. nastąpiła zmiana profilu placówki z męskiego na rodzinny.
Wizytacja ukierunkowana były na sprawdzenie warunków detencji i traktowania osób pozbawionych wolności przebywających w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. W szczególnym zainteresowaniu wizytujących pozostawały kwestie dotyczące: warunków bytowych w placówce oraz realizacji tzw. minimalnych gwarancji antytorturowych, w tym m.in.: prawa do informacji, dostępu do opieki zdrowotnej i pomocy prawnej, możliwości złożenia skargi czy kontaktu ze światem zewnętrznym.
Wizytujący przeprowadzili rozmowy z Komendantem Placówki Straży Granicznej w Lesznowoli i jego Zastępcą. Przedstawiciele RPO dokonali oglądu wybranych pomieszczeń, odbyli również rozmowy indywidualne z cudzoziemcami oraz z funkcjonariuszami. W trakcie wizytacji dokonano analizy wybranej dokumentacji dostępnej w ośrodku, sporządzili także dokumentację fotograficzną.
W czasie prowadzonych przez KMPT czynności, Ośrodek w Lesznowoli dysponował w sumie 160 miejscami. W dniach wizytacji w ośrodku przebywało łącznie 150 osób, w tym część w kontenerach mieszkalnych ustawionych w sąsiedztwie placówki. Wizytujący ocenili panujące w placówce warunki bytowe i sanitarne jako dobre. Ośrodek w Lesznowoli pozytywnie wyróżnia się w tym względzie na tle innych placówek w kraju.
Powyższe wnioski mają charakter wstępny. Dalsze obserwacje i rekomendacje Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, mające na celu poprawę sytuacji osób zatrzymanych i wzmocnienie ich ochrony torturami zostaną przedstawione w późniejszym czasie.