ZRPO Hanna Machińska wzięła udział w I Kongresie Humanizacji Medycyny
9 czerwca 2022 r. ZRPO Hanna Machińska wzięła udział w I Kongresie Humanizacji Medycyny zorganizowanym przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Agencji Badań Medycznych i Uniwersytetu Warszawskiego na warszawskiej uczelni.
W wystąpieniu w panelu poświęconym pacjentowi w systemie ochrony zdrowia, jakości opieki zdrowotnej i bezpieczeństwu pacjenta ZRPO omówiła m.in. problemy związane realizacją praw pacjentów w związku z pandemią COVID-19 i działalnością Biura RPO w obszarze opieki medycznej oraz skargach wpływających do Biura RPO.
- Budowanie właściwych relacji między pacjentem i lekarzem to jest też wypełnianie obowiązku informacyjnego. To jest właściwie jedna z bardzo istotnych przyczyn dla których napływają skargi do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich – mówiła.
Przedstawiła problemy związane z pobytem w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców w kontekście kryzysu uchodźczego na granicy z Białorusią oraz potrzebą opieki medycznej nad uchodźcami. Zwróciła uwagę także na liczne wyzwania stojące przed służbą zdrowia związane z napływem uchodźców uciekających przed wojną w Ukrainie.
- Te osoby mają zagwarantowane prawo dostępu do opieki medycznej na takich samych warunkach jak obywatele polscy – tłumaczyła i wskazała na problem komunikacji z pacjentami w języku ukraińskim czy rosyjskim.
Kongres został zorganizowany, aby upowszechnić ideę humanizmu w medycynie w szeroko ujętych naukach medycznych ze szczególnym uwzględnieniem świadczeń opieki zdrowotnej, respektowania praw pacjenta oraz prowadzenia badań klinicznych.
W ramach sesji problemowych eksperci debatowali nad zidentyfikowaniem silnych i słabych stron wdrażania idei humanizmu w medycynie kładąc szczególny nacisk na aspekt relacji międzyludzkich oraz roli profesjonalistów i organizacji pacjenckich w podnoszeniu jakości usług zdrowotnych.