Znamy laureatów II edycji Olimpiady o prawach i wolnościach obywatelskich
Już po raz drugi na Uczelni Łazarskiego odbyła się Olimpiada o prawach i wolnościach obywatelskich. Patronat nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar wziął też udział w uroczystym podsumowaniu konkursu, a w komisji konkursowej zasiadał Dariusz Supeł – zastępca dyrektora Centrum Projektów Społecznych w Biurze RPO.
- Dla Rzecznika Praw Obywatelskich bardzo ważne jest by o prawach i wolnościach człowieka uczyć już od najmłodszych lat, by wskazywać młodym ludziom po co te prawa w ogóle są – mówił Adam Bodnar. Rzecznik podkreślił, że ogromną rolę w tym procesie odgrywają nauczyciele. To oni stoją przed wyzwaniem związanym z komunikowaniem młodym obywatelom czym są prawa człowieka. Chodzi o to, by mówić do nastolatków prostym językiem, wykorzystując nowe technologie tak, aby zainteresować ich tymi sprawami.
– Zdarza się, że mamy wspaniałych zaangażowanych nauczycieli, którzy rozbudzają ciekawość młodych ludzi, ale niestety często są oni takie "samotne wyspy", widoczne tylko w niektórych szkołach – zauważył Adam Bodnar.
Rzecznik zwrócił też uwagę, że obecnie młodzi ludzie bardzo pobieżnie zapoznają się z Konstytucją. Na lekcjach niedostateczną uwagę poświęca się preambule ustawy zasadniczej. – W we wstępie do Konstytucji czytamy przecież „pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane”, ale dziś wydaje się, że nikt o tym nie pamięta. Gdy pytam młodych ludzi czym jest prawo do życia, mówią o kwestiach związanych z aborcją, czy eutanazją. Nie spoglądają na to z perspektywy czasów stalinowskich, czy takich spraw jak śmierć Grzegorza Przemyka – wskazywał RPO.
Rzecznik podziękował organizatorom olimpiady za ich zaangażowanie i podkreślanie jak ważne są prawa człowieka. – W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest by jasno i wyraźnie mówić o tym, że prawa i wolności człowieka są potrzebne – zaznaczył RPO.
Do finału olimpiady przeszło ośmioro uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, którzy okazali się najlepsi w etapach: szkolnym i okręgowym. W finale zmierzyli się z częścią pisemną i ustną.
- Pierwsze miejsce zajął Arkadiusz Ważny z V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku – Białej.
- Na drugim miejscu uplasowała się Aleksandra Kochman z Liceum Ogólnokształcącego nr XIV im. Polonii Belgijskiej w Zespole Szkół Nr 14 we Wrocławiu.
- A trzecie miejsce zajął Rafał Włoczka z Liceum Ogólnokształcącego nr XII we Wrocławiu.
W nagrodę wszyscy laureaci wyjadą do Strasburga, odbędą też staż w Burze Rzecznika Praw Obywatelskich – w ramach wakacyjnych praktyk dla studentów prawa. A wszyscy finaliści oraz nauczyciele przygotowujący uczniów do olimpiady wezmą udział w warsztatach w Biurze RPO.