Zastępca RPO sprawdził, jak działa Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie
16 maja 2017 r. zastępca RPO Krzysztof Olkowicz wizytował Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie.
W ramach Centrum działa izba wytrzeźwień oraz dom pomocy społecznej dla osób uzależnionych od alkoholu. Izba przyjmuje osoby nietrzeźwe z terenu miasta Krakowa oraz przyległych gmin. Porozumienie w tej sprawie zostało zawarte z władzami samorządów terytorialnych.
Izba zapewnia właściwe standardy opieki zdrowotnej. W sposób przejrzysty prowadzona jest dokumentacja medyczna osób doprowadzonych do wytrzeźwienia. Każdorazowo dokonuje się opisu stanu zdrowia pacjenta oraz opisu udzielonych świadczeń zdrowotnych. Warunki pobytu w izbie zapewniają przestrzeganie praw przyjętych osób. Niezbędne jest jednak zapewnienie skutecznego poboru opłat związanych z pobytem w izbie, co pozwoliłoby zapewnić stabilność finansowania tego typu placówek.
Za modelowe rozwiązanie należy uznać zorganizowanie DPS dla osób uzależnionych od alkoholu w Krakowie. Ze względu na konieczność prowadzenia wzmożonej pracy psycho-społecznej z mieszkańcami tego typu placówki, w skład zespołu interdysplinarnego musi wchodzić kadra terapeutyczna – specjaliści psychoterapii uzależnień.
Aby zatrudnienie odpowiedniej liczby specjalistów w zakresie terapii uzależnień było możliwe, konieczne jest ustalenie wskaźnika zatrudnienia na poziomie 0,6 na jednego mieszkańca. Również z uwagi na fakt, że w DPS przebywają osoby chore na chorobę alkoholową, powinien być ustalony w tego typu placówce całkowity zakaz wnoszenia i spożywania wyrobów alkoholowych.
Problemem jest także przeniesienie mieszkańca DPS po zakończonym pobycie (maksymalny okres pobytu w placówce dla osób uzależnionych to 18 miesięcy). Dotychczasowa praktyka jest taka, że te osoby zostają ponownie umieszczone w kolejce. Powoduje to zablokowanie miejsc dla oczekujących na specjalistyczną pomoc w tym DPS.