Zastępowanie umów o pracę umowami cywilnoprawnymi
Sprawa pani Katarzyny z Nowego Sącza, której pracodawca dawał przez kilka lat dwutygodniowe umowy:
Rzecznik Praw Obywatelskich przyłączył się do postępowania przed sądem pierwszej instancji o ustalenie że panią Katarzynę łączyła z agencją ochrony mienia umowa o pracę.
Stan faktyczny:
Pani Katarzyna była przez rok zatrudniona przez Agencję Detektywistyczną i Ochrony Mienia na podstawie umowy o pracę; następnie, z powodów ekonomicznych po stronie pracodawcy, pracodawca zmienił podstawę zatrudnienia na zawierane kolejno przez 6 lat umowy zlecenia. Zatrudnienie pani Katarzyny na podstawie umów zlecenia nie różniło się od obowiązków wynikających z umowy o pracę. Sąd Rejonowy uznał, że panią Katarzynę łączyła umowa o pracę z Agencją, mimo iż formalnie strony łączyły zawierane kolejno po sobie umowy cywilnoprawne. Sąd Okręgowy w Nowym Sączu uwzględnił apelację pracodawcy - zmienił wyrok i oddalił powództwo.
Zespół, który prowadzi sprawę w Biurze RPO:
Zespół Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Dlaczego sprawa jest istotna dla RPO?
Sprawa dotyczy bardzo istotnego problemu wymuszania przez pracodawcę na słabszej stronie – pracowniku - świadczenia pracy na podstawie umów cywilnoprawnych w sektorze usług ochrony mienia. Sprawa jest także przykładem dobrej współpracy pomiędzy RPO a Państwową Inspekcją Pracy, która zawiadomiła RPO o wytoczonym przez siebie postępowaniu w sprawie pani Katarzyny.
Stan sprawy:
RPO rozważa wniesienie skargi kasacyjnej.
Skąd RPO wie o sprawie?
Informacja od Państwowej Inspekcji Pracy.
Argumenty prawne RPO
Patrz załączony dokument
Numer sprawy:
III.7041.1.2016