Wystąpienie RPO ws. potrzeby zapewnienia osobom głuchym możliwości porozumienia się podczas wizyty u lekarza
Osoby głuche oraz głuchoniewidome, porozumiewające się polskim językiem migowym bądź systemem językowo-migowym, podczas kontaktowania się osobami słyszącymi wymagają pomocy osoby trzeciej, która może pełnić rolę tłumacza.
Ustawa o języku migowym zobowiązała organy administracji publicznej do zapewnienia usługi tłumacza w trakcie załatwiania spraw urzędowych przez osobę głuchą. Jednakże podczas kontaktu z innymi podmiotami – zwłaszcza z lekarzami – rolę tłumacza często pełnią dzieci głuchych rodziców. Taka sytuacja, na co zwróciło uwagę Stowarzyszenie Tłumaczy Polskiego Języka Migowego w swoim apelu, może wywoływać negatywne konsekwencje dla niepełnoletniego dziecka, a także zaburzać odpowiednią relację z rodzicem. Ponadto, prowadzi to do naruszenia ustawy o języku migowym, zgodnie z którą osoba przybrana do pełnienia roli tłumacza powinna mieć ukończony 16 rok życia. Z tego względu, Rzecznik skierował wystąpienie do Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej z prośbą o podjęcie działań w celu rozpowszechnienia informacji wśród lekarzy. W odpowiedzi Prezes zapewnił Rzecznika, że samorząd podejmie działania w przedstawionej sprawie. Jednocześnie, Rzecznik skierował wystąpienia do wojewódzkich Kuratorów Oświaty, wskazując na niewłaściwą praktykę korzystania z pomocy dziecka przez pracowników szkoły, w trakcie kontaktu z głuchymi rodzicami ucznia.
RPO zwrócił się z prośbą o poinformowanie o problemie nauczycieli oraz zachęcanie szkół do korzystania z usługi profesjonalnych tłumaczy.