Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Wspólna deklaracja ombudsmanów Czech, Słowacji, Węgier i Polski

Data:

Ombudsmani państw Grupy Wyszehradzkiej uczestniczący w dorocznym szczycie podpisali 20 października 2023 r. wspólną deklarację, w której potwierdzili zaangażowanie w ochronę praw i wolności człowieka i obywatela, zgodnie z konstytucjami i ustawodawstwem krajowym, a także prawem międzynarodowym i prawem Unii Europejskiej.

Rzecznicy Praw Obywatelskich z Czech, Słowacji, Węgier i Polski podkreślili swoje zaangażowanie w zapewnienie ochrony wszystkim osobom, których podstawowe prawa i wolności zostały naruszone. Upamiętniając 75. rocznicę przyjęcia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, złożyli hołd dla trwałych zasad, które promuje, podkreślając oddanie tym zasadom w zapewnianiu poszanowania i ochrony praw człowieka.

Jako instytucje praw człowieka podkreślili wagę podnoszenia świadomości na temat praw człowieka i wolności wśród wszystkich osób. Wskazali, że pozostają oddani wspieraniu tych zasad, tworząc środowisko, w którym każda osoba, bez względu na rasę, kolor skóry, płeć, język, religię, poglądy polityczne lub inne, pochodzenie narodowe lub społeczne, majątek, urodzenie lub inny status, może korzystać z tych podstawowych praw bez dyskryminacji lub przeszkód.

Sygnatariusze wskazali, że współpraca między instytucjami ombudsmańskimi jest pomocna w radzeniu sobie ze złożonymi wyzwaniami ponadnarodowymi. W związku z tym potwierdzili zaangażowanie w pielęgnowanie współpracy na poziomie regionalnym i międzynarodowym w celu wymiany wiedzy i doświadczenia, aby zwiększyć wspólne oddziaływanie.

Zwrócili uwagę, że podczas szczytu skupili się przede wszystkim na kwestiach sądownictwa, zapobiegania torturom i równego traktowania. Przeprowadzone dyskusje pomogły lepiej zrozumieć wspólne wyzwania, przed którymi stoją, i znaleźć odpowiednie rozwiązania w codziennych działaniach.

Ombudsmani zadeklarowali zdecydowane zobowiązanie do utrzymywania otwartego kanału regularnej wymiany doświadczeń na poziomie operacyjnym, dostępnego zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba.

Rzecznicy zwrócili uwagę, że nowe akty prawne poszerzają ich zakres kompetencji i mandatów. Z satysfakcją przyjęli, że ombudsmani są uznawani przez społeczeństwo za organizacje posiadające niezbędną wiedzę i uznanie, dzięki czemu krajowi prawodawcy uznają ombudsmanów za zdolnych do podjęcia nowych obowiązków.

W związku z tym podkreślili, że każde rozszerzenie mandatów wymaga odpowiedniego finansowania i zasobów ludzkich. Władze publiczne odpowiedzialne przede wszystkim za budżety instytucji ombudsmańskich muszą wziąć pod uwagę, że powierzenie im nowych obowiązków bez odpowiedniego zwiększenia zasobów znacznie ogranicza zdolność do zapewnienia skutecznej pomocy osobom potrzebującym.

Ombudsmani nawiązali do wspólnego oświadczenia z ubiegłorocznego szczytu w Kromieryżu. Ponownie wyrazili nadzieję na szybkie zakończenie rosyjskiej agresji w Ukrainie i przywrócenie poszanowania godności ludzkiej i życia w Europie. Wezwali społeczność międzynarodową do postawienia zbrodniarzy wojennych przed wymiarem sprawiedliwości i podjęcia niezbędnych środków w celu zapobieżenia przyszłym wojnom w naszym regionie. Wezwali również władze krajowe do dalszego zapewniania odpowiedniej opieki osobom, które ucierpiały w wyniku tego konfliktu.

Składając swoje podpisy, Rzecznicy poparli wspólną deklarację jako świadectwo wspólnych wartości i zaangażowania w dokonywanie pozytywnych zmian w życiu osób, które chronią.

Załączniki:

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski
Data:
Operator: Krzysztof Michałowski