Wizyta studyjna Ombudsmana Słowacji i słowackiego Krajowego Mechanizmu Prewencji
Z wizytą studyjną w Polsce przebywał rzecznik praw obywatelskich Słowacji (Verejný ochranca práv) Róbert Dobrovodský wraz z przedstawicielami słowackiego mechanizmu prewencji. Głównym celem trzydniowej wizyty była wymiana doświadczeń w zakresie funkcjonowania Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur działającego w strukturach Biura RPO.
W trakcie wizyty odbyło się spotkanie ombudsmanów Polski i Słowacji. Rzecznicy kontynuowali rozmowy zapoczątkowane na szczycie ombudsmanów państw Grupy Wyszehradzkiej. Rozmawiali też o bieżących sprawach w działalności obu urzędów i kierunkach dalszej współpracy. Marcin Wiącek wręczył też Róbertowi Dobrovodskýemu medal pamiątkowy z okazji jubileuszu 35-lecia urzędu RPO.
Podczas pobytu w Polsce słowacka delegacja spotkała się również z zastępcą RPO Wojciechem Brzozowskim oraz dyrektorem Przemysławem Kazimirskim i zastępcą dyrektora Marcinem Kusym z Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. Głównym tematem obu spotkań były praktyczne aspekty działalności KMPT w Polsce oraz metody realizacji kompetencji związanych z wizytacją miejsc pozbawienia wolności.
Ponadto członkowie delegacji wraz z przedstawicielami KMPT wizytowali Areszt Śledczy Warszawa-Białołęka oraz spotkali się z przedstawicielami Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE w Warszawie (ODIHR).
Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 maja 2023 r. zadania i kompetencje krajowego mechanizmu prewencji w Słowacji pełnią trzy instytucje zajmujące się ochroną praw człowieka – rzecznik praw obywatelskich (Verejný ochranca práv), który pełni funkcję koordynującą, rzecznik praw dzieci (Komisár pre deti) i rzecznik praw osób z niepełnosprawnościami (Komisár pre osoby so zdravotným postihnutím). Każda z tych instytucji ma kompetencje do wizytacji innego typu miejsc detencji.
Słowacki ombudsman ma uprawnienia do przeprowadzania wizytacji miejsc, w których przebywają lub mogą przebywać osoby, którym władze publiczne ograniczyły wolność, a także do wstępu do obiektów, w których wykonywany jest areszt, pozbawienie wolności i zatrzymanie. Może również wizytować ośrodki dla uchodźców ubiegających się o azyl i innych miejsc, w których przebywają osoby, którym władze publiczne ograniczyły wolność, w szczególności do policyjnych miejsc zatrzymań i ośrodków detencyjnych dla cudzoziemców.