Wizyta RPO w Biurze Dozoru Elektronicznego
W dniu 17 listopada 2015 r. dr Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich złożył wizytę w Biurze Dozoru Elektronicznego. W spotkaniu wziął udział Dyrektor Generalny Centralnego Zarządu Służby Więziennej generał Jacek Kitliński, Dyrektor Biura Dozoru Elektronicznego CZSW pełniący funkcję Pełnomocnika Ministra Sprawiedliwości gen. Paweł Nasiłowski i Koordynator Ministra Sprawiedliwości – Barbara Wilamowska.
Pobyt Rzecznika Praw Obywatelskich rozpoczął się od spotkania z sędziami oraz pracownikami sądów okręgu warszawsko – praskiego, którzy tego dnia uczestniczyli w organizowanym przez Biuro Dozoru Elektronicznego szkoleniu z zakresu techniczno – informatycznej obsługi systemu dozoru elektronicznego.
W słowie skierowanym do sędziów dr Adam Bodnar zapewnił o współpracy reprezentowanego przez siebie Urzędu ze środowiskiem wymiaru sprawiedliwości w celu budowania coraz lepszych standardów służących ochronie praw obywateli. Zadeklarował pełną gotowość do wysłuchania środowiska w przedmiocie koncepcji szerszego, publicznego prezentowania dorobku orzecznictwa.
Kolejnym punktem wizyty Rzecznika Praw Obywatelskich było zapoznanie się ze specyfiką pracy podmiotów wykonujących zadania w dozorze elektronicznym i w tym zakresie dr Bodnar wizytował Centralę Monitorowania, gdzie prowadzony jest, poprzez system teleinformatyczny, bezpośredni nadzór nad osobami odbywającymi karę w systemie dozoru elektronicznego i realizacja zadań wykonywanych przez upoważniony podmiot dozorujący.
Następnie, w trakcie spotkania z gospodarzami, omówione zostały bieżące zagadnienia związane z problemami podnoszonymi przez pracowników wymiaru sprawiedliwości oraz służby więziennej w odniesieniu do nowych regulacji prawnych, które istotnie zmodyfikowały stosowanie instytucji dozoru elektronicznego. Należy przypomnieć, że poza niewielkimi wyjątkami, określonymi ustawą Kodeks karny, osoby skazane na krótkotrwałe (do jednego roku) kary pozbawienia wolności nie będą już miały prawa o ubieganie się o odbywanie tej kary w systemie dozoru elektronicznego.
Na zakończenie wizyty Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził nadzieję, że polski model i dotychczasowy sukces dozoru elektronicznego, oceniany przez pryzmat niewielkiej, tylko 10 % skali uchyleń pozwoleń na odbywanie kary w sde, który stał się inspiracją dla wielu krajów europejskich, zostanie poddany ocenie w kontekście zmian prawnych przyjętych w lipcu bieżącego roku.