Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Siedziba RPO bardziej dostępna: w zabytkowy budynek wbudowana została winda

Data:
Tagi: winda

- Kiedy we wrześniu 2015 r. objąłem stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, pan Piotr Pawłowski, prezes Fundacji Integracja i Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, zapytał mnie, kiedy będzie mógł odwiedzić Rzecznika na wózku. Wtedy to nie było możliwe. Dziś wreszcie jest – powiedział rzecznik praw obywatelskiej Adam Bodnar.

Dlatego to właśnie Piotr Pawłowski uruchomił windę 9 stycznia.

Jej budowa zajęła dwa ostatnie miesiące 2017 r., więcej czasu zajęło znalezienie funduszy i zaplanowanie budowy w zabytkowym budynku.

- Jak na takie warunki i taki budynek, to naprawdę niezłe tempo – zauważył Piotr Pawłowski.

Teraz budynek jest dostosowany do podstawowych potrzeb osób z niepełnosprawnościami (rok wcześniej obok schodów wejściowych powstał podjazd dla osób na i z wózkami).

Czterokondygnacyjny budynek przy ulicy Długiej w Warszawie stoi w miejscu kamienicy wzniesionej około 1790 r. i przebudowanej w 1825 r. i 1898 r. Po Powstaniu Warszawskim został odbudowany w latach 50, w zmienionym, ale nawiązującym do zabytkowego charakteru tej części miasta kształcie. Bez wind i innych udogodnień wymaganych obecnie w budynkach publicznych. 

W trwały zarząd Biura Rzecznika Praw Obywatelskich budynek trafił w październiku 2014 roku (kilka miesięcy trwało przejmowanie budynku). Zabiegi o dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami podjął nowy rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar we wrześniu 2015 r.

- Nasza winda, jak państwo pamiętacie, była przedmiotem długich zabiegów – mówił do zebranych na małej uroczystości Adam Bodnar. - To prawdopodobnie jedyna winda, która była tematem debaty parlamentarnej  - przypomniał (w czasie dyskusji o obniżanym budżecie RPO w 2015 i 2016 r. posłowie większości rządzącej zastanawiali się, czy taka winda w ogóle jest potrzebna).

– Dla nas to oczywisty europejski i ludzki standard – podkreślił Adam Bodnar.

- Przestajemy być dyskryminowani. To dobry sygnał. Ważne jest, by zmieniając się pamiętać o wszystkich – podkreślił Piotr Pawłowski. – Bez likwidacji barier architektonicznych nie możemy korzystać ze swoich praw.

Z windy mogą korzystać nie tylko osoby z dysfunkcją ruchu, ale i rodzice malutkich dzieci, osoby starsze, czy pracownicy sprzątający budynek.

Ale, jak dodała zastępczyni RPO ds. równego traktowania Sylwia Spurek, mamy rok 2018 i najwyższy czas, by nie rozmawiać już o windach, ale o likwidacji w przestrzeni publicznej innych barier  dostępności.

Na wytęsknione otwarcie windy przyszli też: dr Monika Zima-Parjaszewska, prezeska Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, i współprzewodnicząca Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnościami przy Rzeczniku Praw Obywatelskich (komisja od lat zwracała uwagę na problem niedostępności budynku RPO) oraz promujący wartości europejskie Tomasz Nowakowski, b. sekretarz Komitetu Europejskiego Rady Ministrów i podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej (2004-2005) oraz do sierpnia 2007 wiceminister rozwoju regionalnego.

Winda powstała ze środków własnych Biura RPO.

Załączniki:

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk