Urna wyborcza nie mieści się w drzwiach. Jest duża, bo i obwód duży – a lokal dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
Czy lokale wyborcze jednej z miejscowości w województwie lubuskim faktycznie spełniają warunki techniczne z rozporządzenia w sprawie lokali obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych? Rzecznik wyjaśnia sprawę.
Według doniesień prasowych dwie nowe przeźroczyste urny wyborcze przysłane do jednej z lubuskich gmin nie mieszczą się w drzwiach siedziby Okręgowej Komisji Wyborczej. Szerokość urny to 88 cm, a drzwi tylko 80 cm.
Rozmiar urny zależy od liczby osób uprawnionych do głosowania w danym obwodzie.
Według obwieszczeń z ostatnich dwóch lat w sprawie informacji o numerach i granicach obwodów głosowania w gminie, dwa największe obwody mają siedziby komisji wyborczych w lokalach oznaczonych jako dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W reakcji na wystąpienie Rzecznika (BPW.602.1.2016 ) Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze zapewnił, że w uzgodnieniu z Komisarzem Wyborczym sprawdzi przygotowanie lokali wyborczych pod kątem realizacji rozporządzenia Ministra Infrastruktury zwłaszcza, że 2017 r. połowa lokali wyborczych w gminach powinna być dostosowana dla potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami.