Tworzymy pokój. Wiara w demokracji - czas wyzwań
Konferencja na rzecz pokoju. Prezentacja ewangelickich dokumentów o demokracji i dyskusja o roli Kościołów oraz religii w pluralistycznym społeczeństwie
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce razem z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i partnerami zorganizowali konferencję „Tworzymy pokój” w Centrum Konferencyjnym Muzeum Polin, dzień po obchodach Międzynarodowego Dnia Demokracji.
- Konferencja odbywa się w rocznicę napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę, w rocznicę spalenia świątyni ewangelickiej w Warszawie, jutro przypadnie rocznica napaści Związku Sowieckiego na Polskę – przypomniał otwierając konferencję biskup Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Mówił o istocie nazizmu: o pełnej kontroli państwa nad obywatelem, o tworzeniu państwa jednej partii i tępieniu wszystkich innych poza tą jedną, o sprawnym systemie propagandy i bezpieczeństwa wewnętrznego – i o stawianiu narodu ponad człowiekiem. - Po II wojnie zastanawiano się, jak uchronić się przed tym niebezpieczeństwem - mówił. - Odpowiedzią okazała się budowa wolnościowego państwa demokratycznego opartego na poszanowaniu godności człowieka, poszanowaniu godności KAŻDEGO (jak podkreślił) człowieka, oraz na uznaniu wolności i równości obywateli.
Do wojny nawiązał też w swym wystąpieniu RPO Adam Bodnar: - Demokracja jest warunkiem utrzymania pokoju – powiedział. Dzisiejsza niemiecka konstytucja nie bez powodu odwołuje się do niezbywalnej godności człowieka i z niej czyni fundament państwa niemieckiego. Podobnie czyni polska Konstytucja w artykule 30.
Triada: Demokracja –Praworządność – Prawa człowieka jest nierozerwalna – podkreślił Adam Bodnar. - Bez niej nie da się urzeczywistnić pokoju. Dlatego w czasach, kiedy wartości te są zagrożone, nie możemy trwać w przekonaniu, że pokój dany jest nam raz na zawsze.
Na czym polegają te zagrożenia? Na podważaniu koncepcji niezbywalnej godności człowieka – poprzez choćby wykluczanie niektórych grup ludzi ze społeczności. Także zasada praworządności jest podważana. W efekcie trzy elementy, które powinny się nawzajem wspierać, słabną. Podstawy pokoju erodują.
Dlatego tak ważne jest aktywne zabieganie o pokój, a tu, zdaniem Adama Bodnara, bardzo ważne zadanie mają kościoły i związki wyznaniowe. Zwłaszcza te, które stają przed pokusą zwiększania swych wpływów (to, jak wyjaśnił, pojawiająca się w wielu krajach w instytucjach większościowych pokusa, by poprawiać swą pozycję kosztem mniejszości i praw jednostek).
Pokusa ta zaczyna się od słów – i nie musi być to od razu brutalna mowa nienawiści. Jak w czasie zeszłotygodniowych Obywatelskich Dni Skupienia w Niepołomicach mówił Konstanty Gebert, zaczyna się to zawsze od słów niewinnych (wolność, samorząd, demokracja, większość), którym powoli zmienia się sens i znaczenie. Mowa nienawiści pojawia się w następnym kroku, dlatego zdaniem Adama Bodnara tak bardzo trzeba być uważnym w doborze słów i wierności ich znaczeniu.
RPO przypomniał na koniec postać pierwszego premiera III RP, Tadeusza Mazowieckiego, który był tym, kto łączył, a nie dzielił. Przypomniał, że to staraniom Tadeusza Mazowieckiego zawdzięczamy piękny tekst preambuły do polskiej Konstytucji o różnym rodowodzie tych, którzy dziś tworzą III RP:
„My, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł, równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego - Polski, wdzięczni naszym przodkom za ich pracę, za walkę o niepodległość okupioną ogromnymi ofiarami, za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach, nawiązując do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej, zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponad tysiącletniego dorobku, złączeni więzami wspólnoty z naszymi rodakami rozsianymi po świecie, świadomi potrzeby współpracy ze wszystkimi krajami dla dobra Rodziny Ludzkiej, pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane, pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem, ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot".
Punktem wyjścia konferencji była prezentacja polskich tłumaczeń dwóch dokumentów przygotowanych przez Kościół Ewangelicki w Niemczech i jednego dokumentu opracowanego przez Światową Federację Luterańską. To impuls do poszukiwania nowych metod współpracy i działania na rzecz wzajemnego zrozumienia i szacunku.
Dokumenty składające się na publikację:
- „Kościół ewangelicki i wolnościowa demokracja” (Kościół Ewangelicki w Niemczech)
- „Konsensus i konflikt: polityka wymaga debaty. Dziesięć impulsów” (Kościół Ewangelicki w Niemczech)
- „Kościół w przestrzeni publicznej” (Światowa Federacja Luterańska)
Teksty są efektem wieloletniej refleksji środowiska ewangelickiego i skarbem całej naszej protestanckiej teologii. Stawiają na nowo pytanie o powinności chrześcijan wobec demokracji, obrony jej wartości i pokojowego, pełnego szacunku wobec odmiennych poglądów, rozwiązywania spornych kwestii.
Współorganizator:
Rzecznik Praw Obywatelskich
Partnerzy:
- Ambasada Niemiec w Polsce
- Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
- Fundacja Konrada Adenauera
- Fundacja im. Stefana Batorego
- Helsińska Fundacja Praw Człowieka
- Kościół Ewangelicki w Niemczech
- Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie
- Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
- Polska Rada Ekumeniczna
- Klub Inteligencji Katolickiej
Transmisja
https://www.youtube.com/watch?v=2XPaGkVlOdw&feature=youtu.be
Program:
niedziela 15 września 2019 r.
Uroczyste nabożeństwo - Parafia Ewangelicko-Augsburska Św. Trójcy
10:30 - 80 rocznica spalenia kościoła Św. Trójcy
poniedziałek 16 września 2019 r.
09:00-10:30 - Warsztaty dla młodzieży - Muzeum Polin
- "Tworzymy pokój, więc odróżniamy prawdę od fałszu" (Helsińska Fundacja Praw Człowieka)
- "Tworzymy pokój, więc potrafimy rozmawiać" (Fundacja Konrada Adenauera)
11:00-12:30 - Warsztaty dla mlodzieży - Muzeum Polin
- "Tworzymy pokój, więc sprzeciwiamy się hejtowi" (Rzecznik Praw Obywatelskich)
- "Tworzymy pokój, więc nie zgadzamy się na biedę" (Klub Inteligencji Katolickiej)
12:30-19:00 - Konferencja - Muzeum Polin
- 12:30-13:00 - Rejestracja uczestników
- 13:00 - Powitanie uczestników (bp Jerzy Samiec, dr Adam Bodnar)
- 13:10 - Prezentacja dokumentów, kontekst niemiecki (prof. Markus Meckel)
- 13:30 - Prezentacja dokumentów, kontekst polski (ks. prof. Bogusław Milerski)
- 13:50 - Przerwa organizacyjna - zajęcie miejsc przez panelistów
14:00 - Debata 1 - „Kościół (religia) a demokracja - marzenia i rzeczywistość. Czyli jak powinno być, a jak jest".
- dr Dominika Kozłowska (Magazyn "Znak")
- Aleksander Smolar (Fundacja Batorego)
- prof. Magdalena Środa (Uniwersytet Warszawski)
- dr hab. Jerzy Sojka (Chrześcijańska Akademia Teologiczna)
- dr Piotr Kładoczny (Helsińska Fundacja Praw Człowieka)
Moderator: Adam Szostkiewicz (Polityka)
Pytania publiczności
15:45-16:45 - Przerwa na kawę i poczęstunek
16:45 - Debata 2 - „Wolność - dar czy przekleństwo wierzących ludzi?"
- bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski)
- prymas Wojciech Polak (Kościół Rzymskokatolicki)
- bp Karin Johannesson (Kościół Szwecji)
- rabin Małgorzata Kordowicz (Gmina Żydowska)
- mufti Tomasz Miśkiewicz (Muzułmański Związek Religijny)
- dr Kishan Manocha (OSCE/ODIHR)
Moderatorzy: dr Hanna Machińska (zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich) / ks. dr Grzegorz Giemza (Polska Rada Ekumeniczna)
18:30-19:00 - Zakończenie i merytoryczne podsumowanie (bp Jerzy Samiec, dr hab. Adam Bodnar).
19:30 - Koncert w kościele Świętej Trójcy
Załączniki:
- Dokument
- Dokument
- Dokument
- Dokument