Tematy badań antydyskryminacyjnych na lata 2016 i 2017
10 lutego 2015 r. w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich uruchomiona została II edycja konsultacji tematów badań antydyskryminacyjnych, której celem było wyłonienie 6 tematów badań do realizacji w 2016 i 2017 r.
Zgłoszone zostały ogółem 54 propozycje tematów badań, z czego 2 zostały odrzucone z przyczyn formalnych (nie dotyczyły ustawowych przesłanek dyskryminacyjnych). Tematy, które pozytywnie przeszły weryfikację formalną, zostały przekazane do opinii ekspertów. Na ich podstawie, a także przy uwzględnieniu kryteriów istotności problemu dla danej grupy społecznej oraz dostępności badań na zaproponowany temat, zostało wyłonionych 6 propozycji badań antydyskryminacyjnych do realizacji w latach 2016-2017. W niektórych przypadkach tematy stanowią kompilację dwóch lub trzech zbliżonych do siebie tematów zgłoszonych przez różne organizacje. Ostateczny zakres badań oraz ich metodologia zostaną określone we współpracy z ekspertami w danej dziedzinie na etapie opracowania koncepcji. Na tej podstawie zostaną przygotowane przetargi publiczne na ich realizację.
6 tematów rekomendowanych do realizacji w formule badań społecznych
w 2016 r.:
1. Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością
2. Nierówne traktowanie w miejscu pracy ze względu na religię
3. Przeciwdziałanie przemocy motywowanej orientacją seksualną oraz tożsamością płciową
w 2017 r.:
4. Dyskryminacja osób z niepełnosprawnością w opiece zdrowotnej
5. Zjawisko molestowania i molestowania seksualnego
6. Dyskryminacja ze względu na narodowość i pochodzenie etniczne w zatrudnieniu
Serdecznie dziękujemy wszystkim zgłaszającym propozycje tematów. Są one dla nas cennym źródłem informacji o dostrzeganych przez Państwa problemach w zakresie równego traktowania. Opóźnienie w podaniu tematów wybranych do realizacji było spowodowane zmianą na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich. Liczymy na Państwa wyrozumiałość w tej kwestii.