Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Czy można zaszczepić się na COVID jedną dawką w Niemczech a drugą w Polsce? – pytanie na infolinię Rzecznika Praw Obywatelskich

Data:
Tagi: Szczepienia

Na infolinię dzwoniła Pani, której sąsiedzi jadą do Polski. Chcieli zaszczepić się jedną dawką w Niemczech, a drugą w Polsce (bo jest szybciej). Czy mogą tak zrobić?

Nie ma precyzyjnych przepisów regulujących tę kwestię, jednakże w praktyce może się to okazać dość kłopotliwe. Należy pamiętać o tym, że nie można zapisać się na szczepienie „komercyjnie” (odpłatnie). Nie można przyjechać do Polski, żeby się zaszczepić.

Ogłoszony Narodowy Program Szczepień dokładnie określa, jakie grupy zawodowe (np. pracownicy medyczni, nauczyciele) mogą szczepić się w pierwszej kolejności, a także które osoby ze względu na wiek zostają dopuszczone do szczepienia. Aktualny terminarz, które roczniki osób mogą się obecnie rejestrować na szczepienie znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/jak-sie--zaszczepic. Kluczowe jednak w tej sytuacji może się okazać skierowanie na szczepienie. Otrzymamy je automatycznie jeśli nasz rocznik zostanie dopuszczony do szczepienia, bądź zostanie ono wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu ze względu na choroby przewlekłe, na jakie się leczymy.

W Narodowym Programie Szczepień zapisano, że obcokrajowcy (tj. osoby posiadające prawo do stałego lub czasowego pobytu) ze względu na wykonywaną w Polsce pracę, mogą być zaszczepieni w grupach wskazanych w etapach 0-III.

Dodatkowym utrudnieniem może się jednak okazać kwestia tak zwanego „paszportu szczepionkowego” (bądź innego dokumentu potwierdzającego zaszczepienie, którego posiadanie może w przyszłości okazać się przydatne – możliwość korzystania z niektórych usług bądź udział w imprezach masowych). Komisja Europejska pracuje obecnie nad wprowadzeniem takiego dokumentu, który by potwierdził, że jesteśmy osobą zaszczepioną lub że jesteśmy ozdrowieńcem. Trudno przypuszczać, żeby było możliwe, aby potwierdzenia w tym dokumencie dokonywały stosowne instytucje zdrowotne w dwóch różnych krajach.

Konkludując, wykonanie szczepienia w dwóch różnych krajach prawnie nie jest zabronione, ale w praktyce może się okazać niewykonalne.

Stan na dzień: 13.04.2021 r.

Autor informacji: Wydział Przyjęć Interesantów
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk