Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Data:
Tagi: kalendarium

19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Chcielibyśmy dziś szczególnie docenić pracę przedstawicieli organizacji pomocowych, którzy są zaangażowani w działania na rzecz przetrwania, bezpieczeństwa i godności ludzi dotkniętych kryzysem humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej. Wiedza organizacji pozarządowych, ich doświadczenie i zasoby stanowią nieocenioną wartość dla całego społeczeństwa, a w szczególności tych najbardziej potrzebujących.

Pamiętamy jak dziesiątki, setki tysięcy Polaków – spontanicznie, w porywie serca – przekazywało pomoc humanitarną, oferowało transport oraz własne mieszkania dla ludzi, którzy uciekali z Ukrainy przed wojną. Wolontariusze i wolontariuszki z ogromnym zaangażowaniem pomagali na granicy polsko-ukraińskiej. Działania organizacji pozarządowych rozpoczęły się zanim pomoc uchodźcom została zinstytucjonalizowana.
Warto przypomnieć też, że RPO wielokrotnie przedstawiał organom władzy publicznej krytyczne stanowisko dotyczące wprowadzonych do polskiego porządku prawnego procedur zawracania cudzoziemców do linii granicy, w kontekście trwającego od sierpnia kryzysu na naszej wschodniej granicy - na Białoruś oraz wydawania przez komendantów placówek Straży Granicznej postanowień o opuszczeniu terytorium RP, których wykonanie również powoduje zawrócenie cudzoziemca na białoruską stronę granicy. Działania organizacji pomocowych wobec kryzysu humanitarnego na granicy to symbol wrażliwości na ludzkie nieszczęście oraz wyraz solidarności w niesieniu pomocy ludziom potrzebującym, cierpiącym, zagubionym. 10 grudnia 2021 społeczność samorządowa Michałowa w woj. podlaskim została wyróżniona Nagrodą RPO im. Pawła Włodkowica w uznaniu ważnej roli, jaką pełni na rzecz pomocy migrantom.
W tym dniu przypominamy też słowa rzecznika praw obywatelskich Marcina Wiącka „Ludziom, którzy poszukują w Polsce lepszego życia i uciekają od prześladowania należy się pomoc – pomoc humanitarna i pomoc proceduralna, zgodna z konwencjami międzynarodowymi, które wiążą Polskę. Nie ma dla mnie znaczenia, czy ktoś znalazł się w Polsce legalnie czy nielegalnie. Człowiek to człowiek i trzeba mu pomóc w potrzebie, ratować jego życie i zdrowie”. 

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej został ustanowiony jako wyraz pamięci o ofiarach ataku bombowego z 19 sierpnia 2003 roku w hotelu Canal w Bagdadzie w Iraku, w którym zginęło 22 pracowników organizacji humanitarnych, w tym specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ w Iraku Sergio Vieira de Mello.
 

Autor informacji: Anna Kabulska
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Anna Kabulska
Data:
Operator: Anna Kabulska