Stanisław Trociuk na konferencji poświęconej pamięci Moniki Zbrojewskiej
„Proces karny, prawo karne skarbowe i prawo wykroczeń po zmianach z lat 2015 – 2016” to tytuł konferencji, która odbyła się na Uniwersytecie Łódzkim. W ten sposób pracownicy i doktoranci Katedry Postępowania Karnego i Kryminalistyki, a także studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego postanowili uczcić pamięć zmarłej w ubiegłym roku profesor Moniki Zbrojewskiej. Konferencja została poświęcona zagadnieniom prawnym, którymi zajmowała się w swojej pracy zawodowej prof. Zbrojewska.
- Zapisała się trwale w pamięci środowiska prawniczego jako adwokat, samorządowiec, pracownik naukowy, czy wreszcie jako wysokiej rangi urzędnik państwowy oraz ekspert w pracach kilku sejmowych komisji śledczych. Do każdej z tych ról podchodziła z ogromnym zaangażowaniem i wrażliwością – mówił o Monice Zbrojewskiej zastępca RPO Stanisław Trociuk, który wziął udział w konferencji.
Podkreślił, że nie obawiała się podejmowania działań oryginalnych, nawet pionierskich, czego przykładem jest opracowanie pt. „Rola i stanowisko prawne Sądu Najwyższego w procesie karnym”. Prof. Zbrojewska nakreśliła w nim zagadnienia ustrojowe i procesowe uwzględniając zarówno historię polskiego wymiaru sprawiedliwości, jak i perspektywę zagranicznych rozwiązań.
- Kolejne zmiany prawa potrafiła analizować szeroko i dogłębnie. Łącząc działalność naukową z praktyką stosowania prawa miała bowiem szerszy obraz i zrozumienie dla idei prawa karnego – wskazywał zastępca RPO.
W konferencji wzięli udział m.in. Ryszard A. Stefański, Cezary Kulesza, Piotr Kruszyński, Jerzy Skorupka, Małgorzata Wąsek-Wiaderek. Rodzina Moniki Zbrojewskiej otrzymała od organizatorów Księgę Pamiątkową.
Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.