Spotkanie Adama Bodnara z uczniami II LO w Poznaniu w ramach programu „Śniadanie w Dwójce”
- Z jakimi sprawami zwracają się ludzie do Rzecznika Praw Obywatelskich, jak wygląda ochrona praw człowieka w Polsce, jaka jest sytuacja Trybunału Konstytucyjnego, co zrobić, by państwo prawa lepiej nam wychodziło? - pytali uczniowie II poznańskiego Liceum Ogólnokształcącego na spotkaniu z Adamem Bodnarem. Pytania najpierw zadawała dwójka uczniów prowadzących spotkanie, potem padały pytania z sali.
- A jak odpowiada pan na zarzuty, że działa Pan z pobudek politycznych?
- Nie zgadzam się z „plemiennością” naszej debaty publicznej, z tym założeniem, że „kto nie z nami, to przeciw nam”. Takie założenie nie ma sensu. W wielu sprawach polityka rządu idzie w dobrym kierunku (przykład – polityka mieszkaniowa), ale wiele spraw trzeba krytykować, skoro zagrażają prawom obywateli (np. niektóre zachowanie policji). Krytyka i próby zmiany sytuacji jest zadaniem Rzecznika Praw Obywatelskich - mówił Adam Bodnar. - Rzecznik musi też bronić praw mniejszości, tych osób, które nie mają łatwego dostępu do ucha polityków.
„Śniadania w Dwójce”, czyli spotkania z ludźmi kultury, nauki i polityki, są organizowane w Liceum od 1993 r. Uczniowie mogli się dzięki temu spotkać m.in. z Tadeuszem Mazowieckim, Lechem Wałęsą, Janiną Ochojską, Andrzejem Sewerynem, Marią Siemionow (chirurżką, pionierka transplantologii twarzy), Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Leszkiem Możdżerem, Adelą Dankowską (mistrzynią świata w szybownictwie i pilotażu), archeolog prof. Hanną Kóčka-Krenz.
Szkoła może się poszczycić konstytucją uczniowską uznaną za najlepszą w kraju w 1994 r.
Dr Adam Bodnar był pierwszym rzecznikiem praw obywatelskich, który wziął udział w „Śniadaniu w Dwójce”.