Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Seminarium Rady Rzecznika Praw Obywatelskich, na które składały się dwie sesje: „Korporacjonizm prawniczy i związane z nim kontrowersje” oraz „Konflikt kulturowy w Europie”

Data:

Odbyło się Seminarium Rady Rzecznika Praw Obywatelskich, na które składały się dwie sesje: „Korporacjonizm prawniczy i związane z nim kontrowersje” oraz „Konflikt kulturowy w Europie” – 12 stycznia 2008 r.

12 stycznia 2008 r. odbyło się VI seminarium Rady Rzecznika Praw Obywatelskich, składające się z dwóch sesji: "Korporacjonizm prawniczy i związane z nim kontrowersje" i "Konflikt kulturowy w Europie".

W czasie pierwszej sesji uczestnicy seminarium analizowali tezy referatów wygłoszonych przez prof. Lecha Morawskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i prof. Piotra Winczorka z Uniwersytetu Warszawskiego, poświęconych zagadnieniu korporacji prawniczych. W wystąpieniach wprowadzających i głosach w czasie dyskusji rozważano, na ile obecne przepisy sprzyjają odpowiedniemu naborowi do korporacji, zarówno pod względem jakości kandydatów, jak i ich ilości. Punktem wyjścia była częsta w debacie publicznej teza, że korporacje są nazbyt hermetyczne, co powoduje, że wielu dobrych młodych prawników nie ma szans na dostanie się w ich szeregi,  a w konsekwencji obywatele mają utrudniony dostęp do usług prawniczych, gdyż zbyt wąska grupa prawników może dyktować ceny usług przekraczające możliwości przeciętnego Polaka. Zwracano także uwagę na etos zawodu prawnika, zdaniem niektórych dyskutantów pozostawiający wiele do życzenia. Podjęto także wątek poziomu kształcenia prawników na polskich uniwersytetach.

Druga sesja poświęcona była sporom kulturowym i cywilizacyjnym, stanowiącym oś debaty światopoglądowej w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Wprowadzenie wygłosili red. Bronisław Wildstein ("Rzeczpospolita") i dr Dariusz Karłowicz ("Teologia Polityczna"). Z jednej strony zwracali oni uwagę na filozoficzne aspekty prowadzonych sporów, z drugiej podkreślali ich praktyczne konsekwencje, gdy idee są przekuwane na przepisy prawne i wytyczne polityki państwa. Owo napięcie i przenikanie się sfer teoretycznej i praktycznej było ważnym punktem odniesienia w dyskusji, w której wiele uwagi poświęcono zwłaszcza kontrowersjom wokół różnego definiowania praw człowieka i obywatela.

Zdjęcie nr 1 - VI Seminarium Rady RPO

Zdjęcie nr 2 - VI Seminarium Rady RPO

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk