Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sala im. W. Bartoszewskiego w Biurze RPO

Data:
Tagi: wydarzenie

18 czerwca br. odbyła się uroczystość nadania imienia Władysława Bartoszewskiego Sali Konferencyjnej w Biurze RPO. Wzięła w nich udział rodzina zmarłego w kwietniu dyplomaty, Jego przyjaciele i współpracownicy, ambasadorzy Austrii i Izraela, byli więźniowie obozu Mauthausen-Gusen oraz pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wspominając Władysława Bartoszewskiego, prof. Irena Lipowicz podkreśliła, że pamięć o tak szczególnym człowieku trwa w sercach osób, które miały okazję Go poznać. Według Rzecznik: „Należy przenieść to czego dokonał w swoim życiu na uniwersalny język praw człowieka.” Prof. Lipowicz zapowiedziała, że służyć temu będzie m.in. Centrum Edukacji Praw Człowieka, które powstanie w Biurze RPO.

O prawach człowieka, z perspektywy doświadczeń życiowych Władysława Bartoszewskiego, mówił Marek Zając, Sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Wskazał, że był to człowiek, który wychodził z założenia, że nie można marnować okazji. W jego opinii, patrząc na biografię Władysława Bartoszewskiego, należy przyznać, że każdy dzień Jego życia został dobrze wykorzystany. Wspominał również o spotkaniach, które zawsze napawały rozmówców byłego Ministra Spraw Zagranicznych optymizmem. „Po spotkaniach z Bartoszewskim czegoś się chciało” – podsumował Marek Zając.

Anna Azari, Ambasador Izraela w Polsce wskazywała, jak ogromną rolę Władysław Bartoszewski odegrał w relacjach polsko-izraelskich. O współpracy z nim opowiadał również Ambasador Austrii Thomas M. Buchsbaum.

Byli więźniowie nazistowskiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen mówili o zasługach Bartoszewskiego dla uczczenia pamięci ofiar II Wojny Światowej i Jego zaangażowaniu w budowaniu polsko-niemieckiego dialogu.

Na zakończenie uroczystości goście wysłuchali koncertu na harfę w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. K. Kurpińskiego oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego. Jedną z występujących była wnuczka Władysława Bartoszewskiego – Karolina.

Władysław Bartoszewski pełnił m.in. funkcję ambasadora RP w Austrii, Ministra Spraw Zagranicznych, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego. Za swoje wybitne zasługi otrzymał wiele najwyższych odznaczeń w kraju i za granicą, w tym Order Orła Białego, Krzyż Wielki Orderu Zasługi RFN za pracę na rzecz pojednania między Polakami, Niemcami i Żydami, medal „Sprawiedliwy wśród narodów świata”, Odznakę Honorową Rzecznika Praw Obywatelskich "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka".

Ważne linki:

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk