Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Rzecznik w mediach o ideach ESG i standardach zrównoważonego rozwoju

Data:
  • Marcin Wiącek w wywiadzie nagranym dla portalu raportCSR.pl mówił m.in. o problemach grup narażonych na dyskryminację na rynku pracy i możliwych działaniach na rzecz poprawy ich sytuacji
  • Rozmowa odbyła się po debacie „Polska w kierunku ESG – jak standardy zrównoważonego rozwoju wpłyną na politykę państwa w zakresie rozwoju, edukacji, polityki społecznej i ochrony środowiska”, która odbyła się podczas Pierwszego Kongresu ESG

Wybrane wypowiedzi Marcina Wiącka:

– Różnorodność i równość to centralne wartości konstytucyjne. Jako rzecznik praw obywatelskich mam obowiązek podejmować wszelkie działania, które zmierzają do ochrony realizacji tych zasad – godności człowieka, równości. Wydarzenia związane z ideą ESG są ważne, całym sercem je wspieram i jak tylko będzie to możliwość będę brał udział w dyskusji. To jest temat nowy. Bardzo dobrze, że się o nim rozmawia, ponieważ również w pracy RPO pojawiają się problemy wykluczenia, problemy związane z realizacją zasady równości w miejscach pracy w przedsiębiorstwach. Mam obowiązek, by podejmować aktywność w tym zakresie.

Co może RPO?

– Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływa około 70 tysięcy skarg rocznie. Są to problemy różnego rodzaju, również problemy związane z poszanowaniem zasady równości. Środki działania, którymi dysponuje RPO są bardzo różne, w zależności od tego, czy chodzi o sytuację u prywatnego przedsiębiorcy, prywatnego pracodawcy, czy o sytuację pracodawcy publicznego.

Gdy chodzi o pracodawców prywatnych, to kompetencje rzecznika są niestety ograniczone. Musimy poprzestać na wskazaniu właściwych środków działania i na edukacji, a przede wszystkim na mówieniu o standardach, jakie powinny być zachowane.

Jak najwięcej staram się współpracować z właściwymi organami państwa w celu wdrożenia tych standardów. Jestem w stałej współpracy z pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania. Staram się ponadto podejmować dyskusję ze wszystkimi właściwymi resortami, organami władzy publicznej po to, żeby zmienić prawo, a jest dużo do zmiany.

Najważniejsze kwestie wymagające zmiany

– Podczas debaty wskazywałem na trzy najważniejsze kwestie, tj. problem „ageizmu” (ageizm, czyt: ejdżyzm to dyskryminacja ze względu na wiek – przyp. BRPO), czyli problem związany z zatrudnianiem i funkcjonowaniem na rynku pracy seniorów. Należy podjąć kroki, by pracodawcy chętniej korzystali ze wsparcia seniorów, aby zatrudniali i kontynuowali z nimi współpracę.

Problem sytuacji kobiet na rynku pracy

– Tylko kilkanaście proc. stanowisk kierowniczych w spółkach notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zajmują kobiety. Jest też problem luki płacowej, która wynosi ok. 20 proc. To nie jest tak dużo jak w niektórych innych państwach Unii Europejskiej, jednak tak czy inaczej jest to problem, któremu należy się przyglądać.

Problem osób z niepełnosprawnościami

– Jako RPO mam obowiązek wskazywać odpowiednim organom i podejmować działania, by osoby z niepełnosprawnościami nie czuły się wykluczone, nie czuły się gorsze i mogły realizować swoje aspiracje i być po prostu szczęśliwe.

Link do pełnego wywiadu znajduje się w załączniku poniżej.

Ważne linki:

Autor informacji: Maciej Kuczyński
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Maciej Kuczyński
Data:
Operator: Maciej Kuczyński

Zobacz także