Przesłanie RPO Marcina Wiącka dla absolwentów na uroczystym zakończeniu roku akademickiego na WPiA UW
1 lipca 2022 r. rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek wziął udział w uroczystym rozdaniu dyplomów oraz zakończeniu roku akademickiego 2021/22 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Uroczystość odbyła się w Bibliotece Uniwersyteckiej.
RPO był gościem honorowym uroczystości i w okolicznościowym wystąpieniu pogratulował absolwentom. Zwrócił uwagę, że zakończenie roku akademickiego to wspólne święto ich i całej kadry akademickiej.
- Kolejne pokolenie wykształconych ludzi prawa wzbogaci nasz społeczny i naukowy potencjał. I to w czasach, kiedy i jako kraj, i jako społeczeństwo szczególnie tego potrzebujemy – powiedział i podkreślił jak bardzo w ostatnim czasie wzrosło zapotrzebowanie na ludzi dobrze wykształconych, znających i rozumiejących prawo i potrafiących je możliwie szybko dostosowywać do zmieniającej się rzeczywistości.
- Jesteście pilnie potrzebni w systemie sprawiedliwości, w administracji, w gospodarce, w nauce – zwrócił się do absolwentów i zaznaczył, że to oni będą współdecydować, czy Rzeczpospolita Polska będzie demokratycznym państwem prawnym, czy też sytuacja będzie rozwijać się w innym kierunku.
Zauważył również, że to właśnie z Wydziału Prawa i Administracji UW wywodzi się aż 6 spośród dotychczasowych 8 Rzeczników Praw Obywatelskich. A jako urzędujący Rzecznik zaznaczył, że bardzo liczy na absolwentów prawa.
- Potrzebuję waszego wsparcia. Waszej wrażliwości i aktywności. Bądźcie, proszę, rzecznikami obywateli wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. Gdzie może dochodzić do ludzkiej krzywdy czy dyskryminacji – podkreślił.
Zwrócił uwagę na potrzebę edukacji prawnej i kształtowania świadomości prawnej obywateli. Aby znali oni nie tylko swoje prawa i obowiązujące przepisy, ale także je rozumieli i potrafili z nich korzystać.
- Pragnę was zapewnić, że ten dylemat, ile prawa a ile serca, będzie towarzyszył wam przez całe życie. Bo życie potrafi być często dużo bardziej skomplikowane, niż najstaranniej skonstruowane przepisy – i powołał się na własny przykład.
- Nie można do końca oddzielić serca i prawa - podkreślił. Zwrócił uwagę, że jeśli bronimy godności człowieka to sami nie możemy przestać być człowiekiem.
- Nie wolno nam pozbywać się wrażliwości, czy rezygnować z tych wartości, które są nam bliskie jako ludziom i stanowią także o naszej godności – dodał.
- Postarajcie się nie zatracić tej busoli wewnętrznej, wywodzącej się z poczucia godności własnej i szacunku dla godności innych, która pozwoli Wam pozostać przyzwoitymi ludźmi. Dokonujcie mądrych wyborów – zaapelował na zakończenie Marcin Wiącek do absolwentów.