Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Jak zgłaszać sprawę do RPO? – warsztaty dla uchodźców z Ukrainy

Data:

8 listopada w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyły się warsztaty dotyczące zagadnień związanych z kompetencjami RPO skierowane do uchodźców z Ukrainy i organizacji świadczących im pomoc.

Warsztaty poprowadziły: Joanna Villamar Villarreal – naczelniczka Wydziału Przyjęć Interesantów w BRPO oraz Olga Malachowska – ekspertka z Ukrainy, która udziela w BRPO porad prawnych osobom uchodźczym.

Spotkanie odbyło się przy współpracy z inicjatywą „Nasz Rzecznik”, w formule hybrydowej, tłumaczone było na język ukraiński.

Kompetencje Rzecznika Praw Obywatelskich

Podczas pierwszej części warsztatów Joanna Villamar Villarreal przedstawiła zebranym podstawowe informacje dotyczące kompetencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Opowiedziała kim jest Rzecznik, jak działa, kto może się do niego zwrócić. Przypomniała, że RPO jest organem konstytucyjnym i jest niezależny od innych organów. Podkreśliła, że z wnioskiem do Rzecznika może zgłosić każdy, także osoby nie posiadające obywatelstwa polskiego, ale znajdujące się pod jurysdykcją państwa polskiego. Zwróciła uwagę na to, że Rzecznik nie może podjąć sprawy toczącej się na terytorium innego państwa. Wyjaśniła również szczegółowo procedurę składania wniosku oraz proces prowadzenia sprawy w BRPO.

W swojej prezentacji podkreśliła, że RPO: nie rozpatruje wniosków anonimowych; działa po wyczerpaniu dostępnych środków prawnych; sam nie może zmienić przepisów prawa, ale może o to wnioskować; nie rozpatruje sporów między osobami prywatnymi.

Prowadząca przybliżyła także uczestnikom warsztatów działalność zespołu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, zaznaczając, że wśród wizytowanych przez członków zespołu miejsc detencji znajdują się również ośrodki dla cudzoziemców.

Podczas dyskusji głos zabrała m.in. Natalia Boyko z organizacji pozarządowej prowadzącej platformę TalkToLoop, która oferuje wsparcie dla uchodźców z Ukrainy w całej Europie oraz osób ich wspierających. Poruszyła kwestię potrzeby szerszego informowania uchodźców o przysługujących im prawach i podkreśliła, że wiedza ta jest szczególnie potrzebna osobom przebywającym w tymczasowych miejscach zakwaterowania. Poruszyła tez kwestię różnych interpretacji zapisów ustaw dotyczących uchodźców.

Interwencje RPO w sprawie uchodźców z Ukrainy

W drugiej części warsztatów Olga Malachowska przedstawiła przykłady interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich, które dotyczyły sytuacji uchodźców ­z Ukrainy w Polsce. Wśród omówionych były:

Na zakończenie spotkania, odpowiadając na pytania, prowadzące zachęcały do śledzenia komunikatów publikowanych na stronie internetowej bip.brpo.gov.pl. Zapraszały również do dzwonienia na infolinię RPO oraz do zgłaszania się do Biur Pełnomocników Terenowych i Punktów Przyjęć Interesantów.

Załączniki:

Autor informacji: Maciej Kuczyński
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Maciej Kuczyński
Data:
Operator: Maciej Kuczyński