RPO Marcin Wiącek na uroczystościach z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek wziął udział w uroczystościach z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, które odbyły się 3 maja na Placu Zamkowym w Warszawie w 232. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Wcześniej, na Zamku Królewskim, Rzecznik uczestniczył w uroczystości wręczenia Orderów Orła Białego z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. W tym roku otrzymali je Stanisław Gebhardt - żołnierz Szarych Szeregów i AK, ekonomista i polityk działający w ramach polskiego rządu na uchodźstwie oraz Joanna Wnuk-Nazarowa - kompozytorka, dyrygentka i pedagog, minister kultury w latach 1997-1999 i wieloletnia dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Po uroczystościach Marcin Wiącek wziął udział w spotkaniu z prezydentem RP Andrzejem Dudą.
Konstytucja 3 maja
Ustawa rządowa przyjęta przez Sejm Czteroletni 232 lata temu, 3 maja 1791 r., była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Regulowała organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli. Czyniła z Rzeczypospolitej nowoczesną - wobec ówczesnych standardów - monarchię konstytucyjną z trójpodziałem władzy, dwuizbowym parlamentem i gwarancjami wielu swobód obywatelskich.
Konstytucja przestała w praktyce obowiązywać 24 lipca 1792 roku, w związku z przystąpieniem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej. Choć obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.